• انتشار: 1 فوریه 2019
  • ساعت: 19:26
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 31928
پرینت

طرح سنای امریکا در مخالفت با خروج نیروهای امریکایی از سوریه و افغانستان

مجلس سنای امریکا که در آن جمهوری خواهان اکثریت دارند پیش نویس طرحی را در مخالفت با خروج عجولانۀ نیروهای امریکایی از سوریه و افغانستان تهیه کرده اند.

به گزارش رها، مجلس سنای امریکا که تحت کنترل جمهوریخواهان است، در مخالفت با برنامه‌های خروج عجولانه نیروهای امریکایی از سوریه و افغانستان، یک طرح قانونی را تدوین کرده است. این طرح سمبولیک هنوز به تصویب نهایی نرسیده است.

یک ضمیمه الحاقی غیرالزام‌آور که پیش‌نویس آن توسط رهبر جمهوریخواهان در مجلس سنا تهیه شده است، در رأی‌گیری مقدماتی با ۶۸ رأی در برابر ۲۳ رأی مورد تأیید قرار گرفت. این رأی تأیید به این مفهوم است که این ضمیمه به یک طرح دیگر اضافه می‌شود که احتمالاَ هفته آینده مورد رأی‌گیری نهایی قرار می‌گیرد.

میچ مک‌کونل، رهبر اکثریت جمهوریخواهان در مجلس سنای ایالات متحده امریکا با بیان این که گروه‌های شورشی اسلام‌گرا در دو کشور افغانستان و سوریه «تهدیدات جدی» را متوجه ایالات متحده امریکا می‌کنند، گفت که این ضمیمه‌ الحاقی را به یک طرح گسترده در مورد امنیت شرق میانه افزوده است. در این ضمیمه الحاقی به «ادامه تعهدات» تا زمان شکست دادن القاعده، «دولت اسلامی» و دیگر گروه‌ها تأکید شده است.

در این ضمیمه الحاقی به پیشرفت‌ها در مبارزه علیه گروه‌های «دولت اسلامی» و القاعده در سوریه و افغانستان اشاره شده است، اما هشدار داده شده است که «خروج شتاب‌زده» بدون اقدامات موثر برأی حفظ دست‌آوردها، می‌تواند منطقه را بی‌ثبات ساخته و خلائ ایجاد کند که توسط روسیه و ایران پر خواهد شد.

همچنین از حکومت ترامپ خواسته شده است که پیش از خروج قابل ملاحظه نیروها از سوریه و افغانستان، تصدیق کند که شرأیط برأی «شکست دوامدار» این گروه‌ها فراهم شده است.

هنوز معلوم نیست که سنای ایالات متحده چه زمانی در مورد این طرح و ضمیمه آن رأی‌گیری می‌کند. این طرح پیش از تبدیل شدن به قانون باید توسط مجلس نمایندگان که دموکرات‌ها در آن اکثریت دارند نیز به تصویب برسد و رئیس جمهور ترامپ آن را امضا کند.

پیشتر نیز سناتور مک کونل در یک سخنرانی در سنای امریکا گفته بود که هرچند ما پلیس جهان نیستیم اما رهبر جهان آزادیم و رهبری مبارزه با تروریزم را بر عهده داریم به همین دلیل باید ایالات متحده نباید به متحدان خود پشت کند و نیروهای نظامی خود را ازاین کشورها بیرون نماید.

این درحالیست که دانیل کوتس رئیس اطلاعات ملی امریکا هنوز گروه داعش را یک تهدید می داند.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *