• انتشار: 20 فوریه 2018
  • ساعت: 17:41
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 26578
پرینت
توافق ملی و تغییر:

طرح ایجاد «حکومت توافق ملی» را برای برون رفت از مشکلات کنونی کشور ارائه می کنیم

اشرف غنی رئیس جمهوری کشور بارها در پاسخ به انتقادات گوناگون از سوی جریان های مختلف گفته است که تمامی این انتقادات بدون هیچ طرح پیشنهادی به او ارائه می شود؛ جریان توافق ملی و تغییر اما امروز می گوید که این جریان با یک طرح پیشنهادی پیش قدم شده است.

جریان توافق ملی و تغییر امروز (سه شنبه) با برپایی همایشی بزرگ در کابل اعلام کرد که این جریان با پیشنهاداتی مشخص برای برون رفت از مشکلات کنونی کشور انتقادهایش را به دولت مطرح می کند.

توافق ملی و تغییر می گوید که این جریان یک طرح شش فصلی تحت عنوان «طرح ایجاد حکومت توافق ملی» را برای رهایی کشور از مشکلات سیاسی، اجتماعی و اقتصادی برای ارائه به مردم افغانستان و دولت وحدت ملی آماده کرده است.

«سیدعلیرضا محمودی» عضو شورای رهبری توافق ملی و تغییر می گوید که از اوضاع فعلی کشور این گونه برداشت می شود که گویا مردم افغانستان قرار است خاطرات تلخ روزهای گذشته را بار دیگر تجربه کنند.

وی با انتقاد از دولت وحدت ملی گفت که در ابتدای کار دولت وحدت ملی همگان توافق کردند تا برای جلوگیری از یک بحران سیاسی در کشور، تن به تشکیل دولت وحدت ملی بدهند. اما پس از گذشت چند سال ناکارآمدی دولت بر همگان آشکار شده است.

«سیاست های انحصارگرایانه دولت، کشور را به سوی تجزیه و بحران سوق می دهد.»

او گفت: «حکومت وحدت ملی مشروعیت خود را از دست داده است. تنها چند روز از عمر این دولت باقی مانده، و این در حالیست که هیچ اراده و آمادگی برای برگزاری انتخابات دیده نمی شود.»

آقای محمودی علاوه کرد با حفظ احترام به شخصیت های عضو کمیسیون های انتخاباتی، این کمیسیون صلاحیت، اراده و توانایی برگزاری انتخابات را ندارد.

این عضو شورای رهبری توافق ملی و تغییر افزود که بارها محمد اشرف غنی رئیس جمهوری کشور گفته است که انتقادات گوناگونی از سوی جریان های سیاسی مختلف کشور به او ارائه می شود، اما هیچ یک طرحی را برای حل مشکلات ارائه نمی دهند. جریان توافق ملی و تغییر اما این بار با پیشنهاداتی مشخص پیش قدم شده و انتقاد خود را از عملکردهای دولت اعلام می کند.

او گفت که جریان توافق ملی و تغییر بدنبال کسب کرسی و مقام نیست، و حتی هیچ یک از اعضای این جریان حق نامزد شدن در هیچ یک از کرسی های دولتی را ندارند؛ این جریان فقط بدنبال حل مشکلات کنونی کشور با مشارکت تمامی احزاب سیاسی و مردم افغانستان می باشد.

فضل الرحمن اوریا دیگر عضو شورای رهبری توافق ملی و تغییر نیز در سخنانی از عملکرد دولت انتقاد کرد و مشخصا بر برگزاری انتخابات تاکید نمود.

او گفت که کمیسیون های فعلی کاملا دست نشانده اند و هیچ اراده و توانایی در برگزاری انتخابات ندارند.

آقای اوریا علاوه کرد که برگزاری انتخاباتی سالم و شفاف و همه شمول که حتی نماینده هایی از گروه طالبان نیز حضور داشته باشند، خواست وی می باشد.

در همین حال، محمد ناطقی معاون حزب وحدت مردم افغانستان به نمایندگی از آقای محمد محقق معاون رئیس اجرایی کشور سخنرانی کرد.

آقای ناطقی نیز در سخنان خود اذعان کرد که در برگزاری انتخابات ریاست جمهوری مشکلاتی وجود خواهد داشت، که از اکنون باید به دنبال حل آن مشکلات بود.

وی اما گفت که باوجود بدبینی های سایرین، مشکلی در برگزاری انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی ها پیش نخواهد آمد، و مشکل اصلی در برگزاری انتخابات ریاست جمهوری است.

نظام الدین فطرت بلوچ دیگر عضو شورای رهبری توافق ملی و تغییر نیز گفت که حکومت فعلی با فقدان مشروعیت قانونی و حقوقی قرار دارد و رفتارهای تبعض آمیز دامنه این حکومت را فرا گرفته و هر روز درفکر دسیسه سازی علیه شخصیت های حقوق و سیاسی کشور است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *