• انتشار: 19 آوریل 2018
  • ساعت: 22:58
  • سرویس: اقتصاد
  • کدخبر: 27625
پرینت

طرح استخراج و پروسس سنگ مرمر افغانستان تایید شد

شورای عالی اقتصادی در تازه ترین جلسه خویش، طرح سرمایه گذاری برای استخراج و پروسس سنگ مرمر و گرانیت و طرح صنعت سنگ مرمر در افغانستان را تایید کرد.

دفتر ریاست جمهوری نوشته است که جلسه شورای عالی اقتصادی عصر امروز (پنجشنبه) تحت ریاست محمد اشرف غنی در ارگ روی طرح ایجاد بنادر خشکه بحث کرد و همچنین طرح سرمایه ‌گذاری برای استخراج و پروسس سنگ مرر و گرانیت و طرح صنعت سنگ مرمر در افغانستان را تأیید نمود.

ابتدا، طرح ایجاد بنادر خشکه در افغانستان از سوی مسوولین وزارت مالیه به جلسه مطرح گردید. رئیس جمهورغنی دراین خصوص گفت که محدویت‌ها، فرصت‌ها و معیارها دراین زمینه باید واضح گردد.

وی هدایت‌ داد تا وزارت‌ های مالیه و ترانسپورت زیر نظر داکتر همایون قیومی مشاور ارشد ریاست‌ جمهوری در امور زیربناها در هماهنگی با سکتور خصوصی و دولتی روی طرح مشخص کار کنند.

رئیس‌ جمهورگفت که برای ایجاد تأسیسات باید یک کمیته تشکیل گردد تا چگونگی ایجاد تأسیسات استندرد را نظارت نماید و هدف از اعمار بنادر خشکه، ایجاد سهولت برای واردات و صادرات می ‎باشد.

وی افزود: «کمپنی‌ هایی که قرار است دراین زمینه کار کنند، باید ظرفیت لازم را داشته باشند.»

براساس طرح متذکره، بنادر خشکه شامل ساحۀ پارکینگ، تسهیلات ذخیره، گدام، تخلیه بارگیری، بسته ‌بندی، خدمات طی مراحل گمرکی، حمل و نقل، سردخانه‌ها، انتقال کالاها و خدمات مالیاتی خواهند بود.

در بخش دوم، گزارش مشترک وزارت معادن و وزارت تجارت در همکاری با اتاق معادن و صنایع در مورد صنعت سنگ مرمر افغانستان به جلسه ارائه‌ شد.

پس از بحث‌های همه‌ جانبه طرح مذکور تأیید گردید و فیصله‌ شد که معیارهای تخنیکی واضحی باید عملی شوند و شرکت‌ هایی که استاندارد را رعایت می‌ کنند، تعرفه گمرکی برایشان کاهش یابد.

آقای غنی گفت که حکومت از سرمایه ‌گذاری‌ها استقبال می ‌کند و باید نوع سرمایه ‌گذاری‌ها و موثریت آن مشخص گردد.

براساس تخمین ابتدایی، ارزش ذخایر مرمر افغانستان بیش از ۱۵۰ میلیارد دالر می باشد که حدود ۲۵ شرکت استخراج و ۱۰۸شرکت در پروسس آن در داخل کشور فعالیت دارند.

در ادامه، روی طرح شرکت پروسس سنگ نیچرل برای سرمایه‌ گذاری استخراج و پروسس سنگ مرر و گرانیت به گونۀ مفصل بحث گردید و فیصله شد که قرارداد به کمپنی مذکور داده شود.

جلسه فیصله کرد که وزارت مالیه، فیصدی مشخصی را برای معافیت گمرکی در این خصوص در نظر بگیرد و در قسمت برق صنعتی مورد نیاز برای آن، دافغانستان برشنا شرکت زمینه سازی کند. قرار است کمپنی نیچرل، ۱۵ میلیون دالر دراین خصوص سرمایه‌ گذاری نماید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *