• انتشار: ۲۳ سرطان ۱۳۹۸
  • ساعت: ۱۷:۴۶
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 35916
پرینت
نگرانی ها در مورد جنگ قومی در سرپل افزایش یافته است

طالبان هزاره ها و پشتون ها را به جان هم انداخته اند

نماینده مردم سرپل در مجلس سنا می‌گویند افراد وابسته به طالبان دو قریه هزاره نشین و پشتون نشین در سرپل را به جان هم انداخته‌اند.

محمد عظیم قویاش نماینده مردم سرپل در مجلس سنا در نشست امروز یک‌شنبه (۲۳ سرطان) این مجلس گفت دو روز پیش طالبان به قریه کورک مغل در مرکز سرپل حمله و سه تن از باشندگان این قریه را به اتهام عضویت در نیروهای امنیتی تیرباران کردند.

آقای قویاش افزود پس از این اتفاق وابستگان افراد کشته شده به قریه خانقای ملکی حمله، ۵ نفر را از مسجد بیرون و تیر باران کردند.

به گفته او، افراد قریه کورک مغل مدعی شده اند طالبان از قریه خانقای ملکی بر قریه آنان حمله کرده‌اند.

این دو قریه از مربوطات مرکز ولایت سرپل است و فاصله زیادی باهم ندارند.

قویاش خاطر نشان کرد این اتفاق وضعیت را در سرپل متشنج کرده و هرلحظه احتمال بروز یک جنگ فجیع میان برادران اهل تشیع و برادران پشتون در سرپل در حال وقوع است.

او با تاکید بر اینکه دولت محلی سرپل صلاحیت فرونشاندن این تنش را ندارد از رییس مجلس سنا خواست از رییس جمهور بخواهد با فرستادن یک هیات با صلاحیت از وقوع فاجعه در سرپل جلوگیری کند.

فضل‌هادی مسلم یار رییس مجلس سنا نیز گفت این مساله را صبح امروز با رییس جمهور غنی مطرح کرده و آقای غنی گفته از قضیه سرپل آگاهی دارد.

رییس مجلس سنا تاکید کرد حکومت باید یک هیات باصلاحیت به خاطر جلوگیری از نزاع قومی یک هیات به سرپل بفرستد.

از سوی دیگر، طیب عطا نماینده مردم کنر در مجلس سنا در نشست امروز این مجلس گفت: “در ولسوالی‌های چپه دره، سوکی و مرور ولایت کنر افراد داعش و طالبان باهم درگیر اند و طالبان از سوی حکومت و داعش از سوی امریکایی حمایت می‌شوند.”

آقای عطا خاطر نشان کرد افراد طالبان با رنجنرهای دولتی و داعشیان هم با هلیکوپترهای ناشناس اکمال می شوند.

او گفت: “۵ روز پیش در یک درگیری در چپه دره ۵ طالب کشته شده بود که اجساد آنان پس از درگیری با رنجرهای دولتی از ساحه منتقل شد.”

با این وجود، فضل‌هادی مسلم یار رییس مجلس سنا خطاب به آقای عطا گفت اگر اسنادی در زمینه دارد با او شریک کند تا با استفاده از اسناد موضوع را با رییس جمهور شریک سازد.

آقای عطا هم خاطر نشان کرد اسناد کافی در مورد این ادعایش در دست دارد.

پیش از این نیز از درگیری میان افراد طالبان و داعش در کنر گزارش‌های منتشر شده است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *