• انتشار: ۲۴ حمل ۱۳۹۸
  • ساعت: ۱۱:۵۶
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 33648
پرینت
زلمی خلیل‌زاد اعلام عملیات بهاری طالبان را نکوهش کرد

طالبان نشان دادند به خواست افغان‌ها برای صلح بی‌تفاوت‌ند

زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان، اعلام عملیات بهاری طالبان را نکوهش کرد، آن را یک اقدام بی‌پروایانه خواند و افزود طالبان با این اقدام نشان دادند که نسبت به خواست افغان‌ها برای صلح بی‌تفاوت هستند.

آقای خلیلزاد که تا کنون پنچ بار با طالبان گفتگو کرده است گفت پنداشتن این که خشونت به خاصر اعلام طرح امنیتی حکومت افزایش خواهد یافت یک کار غیرمسوولانه است. 

وی در تویتی نوشت: «مردم افغانستان به گونه آشکار صدای شان را برای صلح بلند کرده اند.»

آقای خلیزاد گفت عملیات بهاری طالبان سبب پیشرفت تلاش‌های صلح نخواهد شد و اگر این عملیات اجرایی شود، نتیجه‌ای به جز از رنج بیشتر و هزاران قربانی دیگر، نخواهد داشت.

وی در ادامه می‌نویسد: «در حالی که افغان‌ها باید برای گفتگو گردهم بیایند تا روی یک آینده مشترک تصمیم بگیرند، یک اقدام برای جنگ این را نشان می‌دهد که طالبان در راه‌های گذشته گیر مانده اند. بسیاری از طالبان به شمول جنگجویان و برخی از رهبران شان با این اعلام مخالف اند.»

آقای خلیلزاد گفت افغان ها نیز باید این اقدام را نکوهش کنند. 

او افزود: «تمام افغان‌ها باید این اعلامیه را محکوم کنند. به نماینده‌گی از ایالات متحده امریکا، من اعلام عملیات بهاری طالبان را نکوهش می‌کنم و از پاکستان، قطر و دیگر کشورهای که خواهان صلح در افغانستان استند، می‌خواهم تا همین کار را انجام دهند.»

آقای خلیلزاد یکبار دیگر تأکید کرد امریکا و همکاران بین المللی شان در کنار نیروهای افغان برای ادامه تلاش‌ها برای پایان دادن به جنگ در افغانستان خواهند استاد.

او در خاتمه می‌نویسد: «کشتن افغان‌ها باید متوقف شود. همه طرف‌ها باید خشونت‌های غیر ضروری را پایان دهند و به جای آن در گفتگوهای بین‌الافغانی و بین‌المللی شرکت کنند که منجر به مذاکرات در باره راه حل سیاسی و نقشه راه برای پایان جنگ در سال روان شود. مردم افغانستان خواهان صلح استند و ایالات متحده در کنار آن ها ایستاده است.»

این درحالی است که گروه طالبان، روز جمعه آغاز عملیات بهاری شان را اعلام کردند. 

وزارت دفاع ملی این عملیات طالبان را تبلیغات می‌داند.

این در حالی‌است که رییس‌جمهور غنی ده روز پیش برنامه امنیتی برای سال نو خورشیدی را تأیید کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *