• انتشار: 7 نوامبر 2019
  • ساعت: 15:04
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 39345
پرینت
معین مبارزه با مواد مخدر:

طالبان سالانه بیش از یک میلیارد دالر از مواد مخدر درآمد دارند

معین مبارزه با مواد مخدر وزارت داخله می‌گوید طالبان مسلح سالانه ۵۰۰ میلیون دالر به طور خالص و جمعاً حدود یک میلیارد دالر به گونه ناخالص از کشت و تولید و قاچاق مواد مخدر سود به دست می‌آورند.

محمد هاشم اورتاق معین مبارزه با مواد مخدر وزارت امور داخله می گوید مافیا و قاچاقبران بزرگ داخلی، منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای، دهاقین را برای زرع مواد مخدر تشویق می‌کنند.

آقای اورتاق افزود: “طالبان سالانه در حدود ۵۰۰ میلیون دالر به گونه خالص و به صورت تخمینی بالاتر از یک میلیارد دالر به طور ناخالص از مجرای کشت، تولید و قاچاق مواد مخدر سود می‌برند.”

معین مبارزه با مواد مخدر وزارت داخله خاطر نشان کرد، قطعات خاص در برخی عملیات‌ها برای انهدام ذخایر مواد مخدر با برخورد مسلحانه جنگجویان طالب روبرو شده‌اند و نیز از این ذخایر واسکت‌های انتحاری به دست آمده و نیز بیشترین کشت این مواد هم در ساحات زیر نفوذ طالبان صورت می‌گیرد.

به گفته او، این مساله نشان می‌دهد که طالبان در کشت، تولید و قاچاق مواد مخدر دست دارند.

آقای اورتاق به خبرگزاری جمهور گفت منفعت اصلی کشت، تولید و قاچاق مواد مخدر را قاچاقبران منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای به دست می‌آورند، دهقان به کشت مواد مخدر مجبور می‌شوند و بسیار کم منفعت می‌گیرند.

او گفت، مافیای مواد مخدر برخی سهولت‌ها از جمله پول پیش پرداخت در اختیار دهاقین قرار می‌دهند و دهاقین را به کشت تریاک مجبور می‌کنند.

همچنین، آقای اورتاق از بازداشت ۵ قاچاقبر بزرگ مواد مخدر در افغانستان خبر داد.

او گفت قاری ودود، عبدالرحمان بلوچ، محمد گرگ، شمس الله مشهور به شمک و کبیر از قاچاقبرانی بزرگی هستند که در شش ماه گذشته توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده‌اند.

به گفته او، قاری ودود جنرال وزارت امور داخله و عبدالرحمان بلوچ در ولایت بدخشان فابریکه پروسس مواد مخدر داشتند و در انتقالات مواد مخدر دخیل بودند. محمد گرگ در نیمروز از قاچاقبران بزرگ مواد مخدر به حساب می‌آمد. شمس الله مشهور به شمک در شهر کابل و کبیر در تخار در توزیع و انتقال مواد مخدر دست داشتند.

آقای اورتاق افزود این افراد هر کدام ده‌ها فرد مسلح نیز داشتند که با استفاده از آنان مواد مخدر را قاچاق می‌کردند.

او همچنین تصریح کرد معینیت مبارزه با مواد مخدر وزارت داخله، طرحی را زیر نام “صلح و مواد مخدر” با رهبری دولت شریک کرده و بر بنیاد این طرح، در مذاکرات بین‌الافغانی بحث مواد مخدر هم روی میز قرار خواهد گرفت.

به گفته او، زمانی‌که طالبان صلح را می‌پذیرند باید مساله مواد مخدر هم روشن شود، طالبان باید بپذیرند که در صورت پذیرفتن صلح با مواد مخدر مبارزه مشترک صورت گیرد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *