• انتشار: ۹ میزان ۱۳۹۷
  • ساعت: ۰۱:۲۵
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 29546
پرینت
شاه محمود قریشی وزیر خارجه پاکستان

طالبان دلیلی برای رد مذاکرات صلح نخواهند داشت

وزیر خارجه پاکستان اعتراف کرد: جنرالان و استخبارات کشورش برای منافع ملی پاکستان از طالبان حمایت می کند.

به گزارش رها، شاه محمود قریشی وزیر خارجه پاکستان در مصاحبه با تلویزیون انگلیسی زبان الجزیره گفت: اکنون طالبان می‌فهمند که شرایط در افغانستان تغییر کرده و اگر انگیزه کافی و قناعت لازم به آنها داده شود، دلیلی برای رد مذاکرات صلح نخواهند داشت.

قریشی در پاسخ به پرسش خبرنگار این شبکه مبنی بر این که شماری از جنرالان آی اس آی متهم به بازی دو گانه اند که طالبان را کمک می‌کنند، آیا حقیقت دارد یا خیر؟ اظهار داشت:  آنها به کشور خود شان کمک می‌کنند و می‌خواهند بر شرایطی فایق آیند که توسط دیگران ایجاد شده است.

قریشی گفت شرایط در افغانستان تغییر کرده و توانایی های دو طرف جنگ  فرصت تازه ای برای گفتگو های صلح مساعد ساخته است، به باور وزیر خارجه پاکستان برای آغاز این گفتگوها باید به طالبان انگیزه کافی داده شود.

وی عنوان کرد: طالبان نمی‌توانند با زور کابل را تصرف کنند، این درک در همه جا هست، همچنان دولت افغانستان نیز این موضوع را درک کرده است که تعداد از ولسوالی ها زیر نفوذ طالبان قرار دارد؛ این بدان معنا است که یک فرصت تازه برای صلح میان دو طرف ایجاد شده است.

پس از به قدرت رسیدن تحریک انصاف در پاکستان و صدارت عمران خان روابط سرد کابل و اسلام آباد بهبود یافته است و انتظار می رود دولت جدید پاکستان در روابط خود با افغانستان صادق باشد و دولت افغانستان را در رسیدن به صلح یاری کند اما از آنجای که سیاست خارجی پاکستان به خصوص در مورد هند و افغانستان را نظامیان تعیین می کند خوش بینی هنوز زود  به نظر می رسد.

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *