• انتشار: ۱۲ اسد ۱۳۹۶
  • ساعت: ۱۸:۴۰
  • سرویس: امنیت و جرایم
  • کدخبر: 23236
پرینت

طالبان در کندهار مردم را از قریه هایشان بیرون کرد

شماری از ساکنان قریه های ولایت کندهار می گویند که شورشیان طالبان آنها را به جرم همکاری با دولت از خانه هایشان بیرون کرده اند.

طلوع نیوز در گزارشی به نقل از ساکنان شش قریه در ولسوالی شاه ولیکوت ولایت کندهار نوشته است که ساکنان این قریه ها به جرم همکاری با دولت توسط شورشیان طالبان از این قریه ها اخراج و به مرکز این ولایت رفته اند.

این مردم همچنین می گویند که شورشیان طالبان تقریبا ۳ هفته پیش دست کم ۷۰ تن از ساکنان ولسوالی شاه ولیکوت را هنگامی که در بزرگراه زابل-کندهار در مسافرت بودند، اختطاف کردند.

به گفته ی آنها، طالبان هفت تن از این گروگان ها را کشته، ۲۰ تن دیگر را آزاد کردند و ۳۲ تن دیگر همچنان در بند طالبان هستند.

عبدالمنان ساکن ولسوالی شاه ولیکوت گفت: “طالبان از من درخواست اطلاعات درباره دولت کرد. من به آنها گفتم که من مامور دولت نیستم. بعد آنها مرا تهدید به مرگ کردند و خواستند که قریه ام را ترک کنم.”

زنان نیز در این ولسوالی می گویند که طالبان فرزندانشان را به زور گرفته است.

خانم زرغونه ساکن ولسوالی شاه ولیکوت گفت: “طالبان به زور فرزند من و فرزندان دیگران را گرفت. ما تا شهر قندهار را با پای پیاده آمدیم. بعضی از خانه هایمان به زور توسط طالبان اشغال شد. ما را تهدید به مرگ کردند و مجبور شدیم به اینجا بیاییم.”

در همین حال، کمیسیون حقوق بشر افغانستان نیز تایید کرده است که طالبان ۷۰ تن از ساکنان ولسوالی شاه ولیکوت را اختطاف کرده و هفت تن از آنان را نیز کشته است.

فخرالدین فیضی سرپرست کمیسیون حقوق بشر در جنوب کشور گفت: “براساس اطلاعات اولیه ما، دست کم ۷۰ غیرنظامی توسط شورشیان مسلح مخالف دولت اختطاف شده اند. آنها هفت تن را کشته اند و برخی را نیز آزاد کرده اند.”

این در حالیست که طالبان دست داشتن در این اختطاف را رد کرده است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *