• انتشار: 27 جولای 2017
  • ساعت: 17:17
  • سرویس: امنیت و جرایم
  • کدخبر: 22954
پرینت

طالبان در کندز از ترس نیروی امنیتی ریش های خود را تراشیدند

شورشیان وابسته به گروه طالبان بعد از شکست در ولایت کندز و از ترس نیروی امنیتی و دفاعی کشور مجبور شدند ریش های خود را بتراشند

عبدالودود پیمان، نماینده مردم کندز در مجلس می‌گوید که طالبان با دادن تلفات سنگین در “شورابه”، “اخترتپه”، “عکس داوود” شکست خوردند و فراری شدند. او می‌گوید تعدادی از طالبان از ترس نیروی امنیتی ریش تراشیده‌اند.

آقای پیمان گفت:” نیروی امنیتی تا به مرکز قرارگاه اصلی طالبان در کنم پیش رفتند و طالبان را فراری داده‌اند، اما به خاطر اینکه حاصلات زراعتی مردم بیشتر آسیب نبینند، تعقیب آنان را متوقف کردند.”

پیمان در ادامه گفت که او با دو فردی که در تماس است به او خبر داده که طالبان حتا ریش تراشیده اند و سلاح های خود را به زمین گذاشته اند.

عبدالحمید حمیدی، فرمانده پولیس کندز می‌گوید که نیروی امنیتی در چند روز گذشته تلفات سنگینی بر طالبان در روستاهای حضرت سلطان وارد کرده که در نتیجه ۴۰ تن شان کشته و ۴۷ تن دیگر شان زخمی شدند.

آقای حمیدی افزود گفت که مولوی نورالدین مشهور به فیاض، معاون والی نام نهاد طالبان در کندز، قاری ذبیح الله مجروح رئیس کمیسیون نظامی شمال و شرق طالبان و لطیف نام تاجیکستانی که در ساخت و ساز ماین دست داشت، مشمول کشته‌شدگان هستند.

فرمانده پولیس کندز همچنان گفت که نیروی امنیتی شامل عملیات پامیر۱۲ با حملات گسترده شان بالای مواضع پناهگاه های هراس افگنان در مسیر شاهراه کندز-تخار به دشمن تلفات سنگینی را وارد نمودند که در نتیجه این مسیر از وجود تروریستان پاکسازی و به روی ترافیک باز شد.

در همین حال نمایندگان مردم کندز نیز تایید می کنند که مسیر شاهر کندز- تخار از وجود طالبان پاکسازی شده است، اما تاکید می کنند هنوز هم تهدید در این مسیر وجود دارد.

غلام ربانی ربانی، عضو شورای ولایتی کندز گفت: “مسیر کندز-تخار باز شده است اما زیر تهدید بلند امنیتی قرار دارد.”

آقای ربانی می گوید که در وضعیت کندز تغییر چندان نیامده و هنوز هم طالبان در چند کیلومتری حومه های شهر حضور دارند.

اما عبدالودود پیمان، نماینده مردم کندز در مجلس می گوید که طالبان در ولایت های کندز و بغلان نابود شدند و در شرایط کنونی دیگر توان سقوط ولسوالی و شهر را ندارند.

آقای پیمان با اشاره به اینکه روحیه نیروی امنیتی بیش از هر سال دیگر بالاتر است، گفت:” فعلا توپ در میدان نیروی امنیتی است، برنامه این است که ۵ الی ده روز بعد نیروی امنیتی به تصفیه روستاها آغاز کنند.”

او تاکید کرد:” من دیگر تهدید جدی به شهر کندز نمی بینم و هیچ گاه به پرتگاه سقوط مواجه نخواهد شد.”

این در حالیست که امرالدین ولی، رئیس شورای ولایتی کندز گفته است که نیروی امنیتی کشور ۱۳ روستای راهبردی شمال‌شرق، مرکز این ولایت را بدون درگیری به طالبان واگذار کرده‌اند.

از سوی دیگر ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان مدعی است که نیروی امنیتی در این نبرد ۱۴ روزه شکست خورده و از آغاز تا پایان این نبردها، طالبان ۸ کشته و ۵ زخمی داشته‌اند.

الیاس ابدالی/خبرنگار آزاد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *