• انتشار: ۷ اسد ۱۳۹۵
  • ساعت: ۱۱:۵۰
  • سرویس: امنیت و جرایم
  • کدخبر: 11533
پرینت

طالبان در نواحی تحت کنترولشان مکاتب را وادار به استفاده از کتاب های چاپ آمریکا می کنند!

شورشیان طالبان در نواحی تحت کنترول شان مکاتب را وادار می کنند که برای آموزش متعلمان از کتاب های دری و پشتوی چاپ آمریکا که پیش از حمله شوروی به افغانستان چاپ شده بودند استفاده کنند.

براساس گزارشی که توسط واشنگتن پست در سال ۲۰۰۲ به چاپ رسید، آژانس ایالات متحده آمریکا برای انکشاف بین الملل (USAID) در سال های ۱۹۸۴ تا ۱۹۹۴ بیش از ۵۰ میلیون دالر به دانشگاه نبراسکا بخش مطالعات افغانستان داد تا یک سیستم آموزشی برای مکاتب افغانستان طراحی و تولید کند.

یکی از این موارد، طراحی و چاپ کتاب ها و جزوه هایی به زبان های پشتو و دری بود که در آن ها تصاویر خشونت آمیز و انگیزه های ضد کمونیستی و ضد شوروی بسیاری دیده می شدند.

این کتاب ها پس از طراحی و چاپ با کمک سازمان اطلاعاتی آمریکا (CIA) و سازمان استخباراتی پاکستان (ISI) در مکاتب دینی افغانستان پخش شد.

دانا بورد استاد دانشگاه نیویورک در کتابی به نام مکاتب برای درگیری یا برای صلح در افغانستان (۲۰۱۴) می گوید با توجه به تلاش های بسیار برای پاکسازی این کتاب ها از افغانستان، اما همچنان این کتاب ها در برخی مناطق مورد استفاده قرار می گیرند، و حتی بعضی از این کتاب ها نسخه آپدیت شده ای دارند.

وی در کتابش می افزاید که این کتاب ها ابتدا در صنف دوازدهم مکاتب پخش شد که در آن درس هایی به نام درس بلوغ یا الفبای جهاد وجود داشت. بعدها این کتاب ها برای دیگر صنف ها نیز طراحی شد که در دهه هشتاد میلادی به چاپ می رسیدند. این کتاب ها شامل هشت سرفصل بودند که با نام اسلام خشونت را ترویج می دادند.

دانا بورد در کتابش یکی از مثال های موجود در آن کتاب ها را این گونه می نویسد:
برای آموزش حروف الفبا و حرف ت
ت = تورا (شمشیر، به زبان پشتو) احمد یک توره دارد. او با توره جهاد می کند.
ت= توپک (سلاح، به زبان پشتو) مامای من یک سلاح دارد. او با سلاح جهاد می کند.

براساس بورد، طالبان هم اکنون در مناطقی که تحت کنترول دارند مکاتب را وادار می کنند تا از این کتاب های چاپ آمریکا استفاده کنند، زیرا در این کتاب ها خشونت به عنوان الزامی از دین به کودکان آموزش داده می شود.

هم اکنون داعش نیز با استفاده از ایده کهنه آمریکا شروع به بازنویسی کتاب های مکاتب در نواحی تحت کنترولشان در سوریه و یا عراق کرده اند تا از طریق آموزش به کودکان ایدولوژی خشونت خود را در کودکان نهادینه کنند.

نیروهای آمریکایی در سوریه پس از به عقب راندن جنگجویان داعش در شهر مانبیج، علاوه بر بدست آوردن انبارهای بسیار کلان سلاح و مهمات، دست نوشته و کتاب هایی را پیدا کرده اند که نشان می دهند تروریستان داعشی سعی دارند از طریق بازنویسی کتاب مکاتب ایدولوژی خشونت خود را به کودکان آموزش دهند.

کریس گارور یک مقام ارشد نظامی آمریکا در سوریه می گوید “کتاب هایی را پیدا کرده ایم که توسط داعش بازنویسی شده اند و در این کتاب ها کاملا از ایدولوژی خشونت آمیز داعش طرفداری می شود.”

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *