• انتشار: ۳۱ حمل ۱۳۹۸
  • ساعت: ۱۴:۵۹
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 33884
پرینت

طالبان: حکومت افغانستان دلیل اصلی لغو نشست دوحه می‌باشد

طالبان تأکید می‌کنند حکومت افغانستان مقصر اصلی لغو نشست صلح دوحه که نوعی گفت‌وگوی بین‌الافغانی به حساب می‌آید، می‌باشد.

قرار بود گفتگوهای بین الافغانی به روزهای شنبه و یکشنبه در دوحه مرکز قطر با اشتراک نمایندگان افغانی و نمایندگان گروه طالبان برگزار شود اما به دلایل گوناگون به تعویق افتاده است.

طالبان روز گذشته با انتشار اعلامیه‌ای گفتند حکومت افغانستان با اعلام یک هیأت بزرگ برای مذاکره سبب شد امکان برگزاری نشست قطر وجود نداشته باشد، تعداد اعضای هیأت مذاکره  کننده حکومت با مکان برگزاری و امکانات موجود همخوانی نداشت.

طالبان همچنان در این اعلامیه گفته‌اند، حکومت افغانستان با نشر فهرست ۲۵۰ نفری که خود یک گام ضد صلح خوانده می شود کوشش کرد گفتگوهای بین الافغانی در دوحه به تعویق انداخته شود.

 در اعلامیه‌ی ارگ ریاست جمهوری که شب گذشته منتشر شد نیز آمده است: «بعد از اینکه تمام آمادگی ها برای رفتن به قطر گرفته شده بود یک فهرست جدید از جانب حکومت قطر که در آن شمولیت تمام اتباع افغانستان به‌طور متوازن در نظر گرفته نشده و به معنای بی احترامی به خواست مردم افغانستان بود وصلت نموده که این عملکرد شان مورد قبول مردم افغانستان نیست.»

این در حالی است که چندی پیش طالبان و تعدادی از رهبران، شخصیت های سیاسی و نهاد های جامعه معدنی با فهرست منتشر شده از جانب ارگ ریاست جمهوری مخالفت کرده بودند.

در اعلامیه ارگ آمده است محمد اشرف غنی هیأت مذاکره کننده حکومت را در مشورت با بزرگان سیاسی تهیه کرده اما قطر آن را رد کرد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *