• انتشار: ۱۳ قوس ۱۳۹۴
  • ساعت: ۱۸:۲۱
  • سرویس: امنیت و جرایم
  • کدخبر: 4858
پرینت

طالبان برای رد خبر مرگ رهبر خود می خواهند صدای ضبط شده وی را منتشر کنند

مقامات طالبان همچنان خبرهای منتشر شده مبنی بر مرگ ملا اختر محمد منصور رهبر جدید خود را رد می کنند و برای گواه حرف خود می خواهند صدایی از وی را به زودی منتشر کنند.

ذبیح الله مجاهد سخنگوی طالبان تمامی گزارش ها را مبنی بر زخمی شدن و یا مرگ ملا اختر محمد منصور رد می کند.

ذبیح الله مجاهد امروز گفت “هم اکنون تلاش کرده ایم که چندین نفر را به محل اقامت ملا اختر محمد منصور بفرستیم تا صدایی از وی ضبط کنند تا از شیوع شایعات جلوگیری شود.”

مجاهد خبرهای منتشر شده مبنی بر مرگ یا زخمی شدن ملا اختر منصور را رد می کند و می گوید نشر این خبرها تبلیغات دشمنان طالبان می باشد تا بذر سردرگمی را میان مردم پخش کنند.

به گفته وی، طالبان معمولا تصویر و یا صدایی از رهبران خود را بدلایل مسایل امنیتی منتشر نمی کنند، اما در این مورد خاص، مهم است تا نشان داده شود که رهبر جدید طالبان زنده و سالم می باشد.

مجاهد گفت “گرچه با در نظر داشت این موضوع که انتشار صدا می تواند مشکلات امنیتی را به دنبال داشته باشد، اما با این وجود چندین نفر را به محل اقامت ملا منصور فرستاده ایم تا صدایی از وی ضبط کنند تا از شیوع شایعات جلوگیری گردد.”

وی افزود “از آنجایی که ملا منصور در محلی دور اقامت دارد، ما باید بسیار مراقب مسایل امنیتی وی باشیم، و این سبب تاخیر در انتشار صدای او می شود. به هرحال، تلاش داریم تا صدایی از وی را منتشر کنیم تا از شبهات جلوگیری شود.”

این گفته های مجاهد در حالی مطرح می شود که طالبان این بار مجبور هستند تا برای ثبوت ادعای خود مبنی بر زنده بودن رهبر خویش شواهدی ارائه کنند، زیرا، خبر مرگ ملا محمد عمر رهبر پیشین طالبان بارها از سوی فرماندهان ارشد طالبان رد شده بود، تا اینکه ملا اختر محمد منصور، رهبر فعلی طالبان، که تصمیم داشت زمام امور را به دست بگیرد خبر مرگ ملا محمد عمر را تائید کرد و گفت که وی دو سال پیش جان سپرده است.

اما پس از اینکه ملا اختر منصور به عنوان رهبر جدید طالبان انتخاب گردید، چند دستگی عمیقی میان طالبان صورت گرفت، به حدی که برخی گزارش ها درگیری های مسلحانه میان طالبان را گزارش کردند که چندین تن از شورشیان طالبان در این درگیری ها کشته شدند.

گفته می شود که ملا اختر محمد منصور و برخی دیگر از فرماندهان ناراضی طالبان از جمله عبدالله سرحدی (گزارش های اولیه می گفتند که این جلسه در منزل عبدالله سرحدی برگزار شده بود) روز سه شنبه هفته گذشته در منزل قاضی حیات الله، یک مقام قضایی طالبان، در حومه شهر کویته پاکستان برای مذاکرات صلح گرد هم آمده بودند، اما این جلسه پس از یک مشاجره لفظی به درگیری مسلحانه انجامید.

در این جلسه که به پیشنهاد قاضی حیات الله در منزل وی دایر گردیده بود، گفته می شود عبدالله سرحدی کشته شده و ملا اختر محمد منصور نیز زخمی و سپس جان باخته است.

ذبیح الله مجاهد سخنگوی طالبان این گزارش ها را اما رد می کند و می گوید ملا اختر منصور زنده است و حتی در این جلسه حضور نداشته است.

از یکی از اعضای شورای کویته طالبان در یک تماس تلفونی درباره ملا اختر منصور پرسیده شد که وی پس از کمی مکث پاسخ داد “درباره این موضوع از من سوال نکنید،” و سپس تلفونش را قطع کرد.

 

۱ دیدگاه

شما نیز می توانید در تبادل نظرها شرکت کنید، دیدگاهی بنویسید یا به دیدگاه دیگران پاسخ دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *