• انتشار: ۲۳ حوت ۱۳۹۷
  • ساعت: ۱۲:۰۴
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 33114
پرینت

وکیل شاه‌گل رضایی:طالبان با کلیت نظام مبتنی بر قانون اساسی مشکل دارند

خانم شاه‌گل رضایی، وکیل مردم غزنی در پارلمان، شرایط امروز افغانستان را حساس و تاریخی می‌خواند، صلح و انتخابات را دو موضوع اساسی در سرنوشت جمعی مردم افغانستان می‌داند و تأکید می‌کند مشکل اصلی طالبان با کلیت نظام مبتنی بر قانون اساسی‌ می‌باشد.

خانم رضایی که روز گذشته در محفل گرامیداشت از ۲۴ مین سالگرد شهادت استاد مزاری در ارگ ریاست جمهوری سخن می‌گفت، افزود: «صلح یک ضرورت انکار ناپذیر در شرایط فعلی است. اما انتظار مردم افغانستان این است که به همان اندازه که دولت افغانستان بر ارزش های مبتنی برقانون اساسی، حفظ حقوق اساسی شهروندان، حضور و مشارکت زنان، آزادی رسانه ها و مطبوعات و حفظ دستاوردهای یک و نیم دهه گذشته تاکید داشته و احترام گذاشتن به قربانی های نیروهای دلیر امنیتی و دفاعی را یک اصل اساسی در مذاکرات صلح می‌داند، جهت های دیگر نیز که درنشست های مختلف و جلسات گوناگون در این مباحث شرکت می ورزند این اصل را بحیث یک اصل مشترک مرتبط به سرنوشت جمعی مردم افغانستان فراموش نکنند. »
خانم رضایی افزود روند صلح را نمی شود با ذوق زدگی به پیش برد. ما اخیرا شاهد قطعنامه هایی بودیم که از ابتدا تا انتهای آن یک بار کلمه قانون اساسی به‌کار نرفته است در حالی که خواست‌های اصلی طرف مقابل به صورت بسیار جدی در آن درج گردیده است.

این وکیل پارلمان گفت: « ما نباید از یاد ببریم که در بحث مذاکره با طالبان، مشکل نه در افراد است و نه در دولت فعلی. بلکه مشکل آنها با کلیت نظام مبتنی برقانون اساسی و ارزش های یک و نیم دهه گذشته است. خوش بینی های نأشی از سیاست دولت گریزی و دور زدن نظام مبتنی برقانون اساسی فقط سبب پراکندگی طرفداران قانون اساسی و وجهه بخشیدن به بازی های سیاسی طالبان و حامیان شان خواهد شد.»
وی تأکید کرد در پانزده سال گذشته احزاب و شخصیت های بزرگ سیاسی که امروز مذاکرات صلح با محوریت دولت را در مذاکره با طالبان مورد پرسش قرار می‌دهند، هرکدام بخش بزرگی از مستفید شوندگان ارزش های قانون اساسی ونظام پسا طالبان بوده اند. ما فراموش نکرده ایم که شش یا هفت سال قبل نیز طالبان با حکومت وارد مذاکره نشد. این نشان دهنده این است که مشکل اصلی در اهدافی است که طالبان و حامیان آنها به خاطر درهم شکستن نظم مبتنی برقانون اساسی تعقیب می کنند و ضرورت دولت محور بودن مذاکرات صلح نیز دقیقا درهمین مورد نهفته است. به همین دلیل است که ما در بحث مذاکره با طالبان؛ دقت و متانت را از اصول اساسی روند صلح می‌دانیم. چگونگی روند صلح یک بحث تاریخی است که سرنوشت جمعی مردم با آن گره خورده است و نگاه ما در این عرصه امید به آینده با ثبات کشور و دقت در حفظ ارزش های نوین جامعه امروز افغانستان است.

انتخابات باید برگزار شود

خانم شاه‌گل رضایی در بخش دیگری از سخنان خود در محفل گرامیداشت از سالگرد شهادت استاد مزاری در ارگ به انتخابات ریاست جمهوری سال آینده کشور اشاره کرد و گفت: «انتخابات یک بحث اساسی‌ست، ما به دلیل اینکه انتخابات مهمترین میکانیزم مشارکت شهروندان در تعیین سرنوشت شان است، بر بحث انتخابات تاکید داریم. مردم افغانستان تجربه تلخ از هم پاشیدگی نظام را فراموش نکرده اند. در پرتو قانون اساسی و در حمایت حکومت مبتنی برقانون ما امروز شاهد حضور قابل توجه زنان در سطوح مختلف حکومتداری هستیم. در هرمقطع زمانی که میکانیزم های فرا قانونی بر کشور تحمیل شده است، مردم افغانستان در سطوح مختلف آسیب های جبران ناپذیر را متحمل شده اند.»  

وی تأکید کرد شعار زنان افغانستان این است که زنان به عقب برنمی گردند و ما این حضور زنان را در عرصه های سیاسی، اداری و مذاکرات صلح معنی دار دانسته و روند موجود حضور ومشارکت زنان و تقویت این روند را به نفع کشور و زنان افغانستان میدانیم.
وکیل شاه‌گل رضایی از طرح حکومت وحدت ملی مبنی بر تعدیل و یا ایجاد واحد های جدید اداری در نقاط مختلف کشور از جمله ارتقای ولسوالی جاغوری و ولسوالی های همجوار به ولایت استقبال نمود و اجرایی ساختن آنرا یک گام بزرگ در راستای تأمین و تحقق عدالت اجتماعی در افغانستان دانست.

 باید گفت پنجمین دور مذاکرات مستقیم امریکا با نمایندگان طالبان پس از شانزده روز در حالی روز گذشته به پایان رسید که دو طرف به توافق نهایی در مورد صلح افغانستان دست نیافتند.

خروج نظامیان امریکایی از افغانستان، تعهد طالبان به قطع ارتباط با گروه‌های تروریستی و عدم استفاده از خاک افغانستان برای تهدید کشورهای متحد امریکا از جمله مسائلی بودند که در  مذاکرات صلح قطر مورد توافق اولیه امریکا و طالبان قرار گرفت. بسیاری از شهروندان از اینکه مذاکرات صلح امریکا با طالبان پشت درهای بسته صورت گرفت نگران هستند و از آن بیم دارند که صلح با طالبان به آسیب نظام کنونی مبتنی بر قانون اساسی و از دست رفتن دستاوردهای هفده ساله از جمله حقوق زنان منجر شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *