• انتشار: 1 جولای 2019
  • ساعت: 16:23
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 35455
پرینت

طالبان با امریکا مذاکره می کند قربانی اش را مردم افغانستان می پردازند

در چنین حال و هوایی که امریکا هفتمین دور مذاکرات مستقیم خود با طالبان را آغاز کرده و در تلاش است آن را به سمت و سوی مورد نظر خود هدایت کند، این حکومت افغانستان است که همچون گذشته پشت درهای بسته نگه داشته شده و این مردم افغانستان است که قربانی جنگ افروزی های طالبان می شود.

هفتمین دور مذاکرات مستقیم امریکا با طالبان در حالی از چند روز پیش آغاز و امیدواری هایی نسبت به موفقیت آن شکل گرفته که طالبان هنوز  از موضع قبلی خود دست بر نداشته اند.

همزمان با آغاز هفتمین دور مذاکرات صلح امریکا با طالبان، این گروه حملات تهاجمی و انتحاری خود در کابل و ولایات را افزایش داده تا بتواند در میز مذاکره امتیازات بیشتری مطالبه کند.

در این میان اما امریکایی ها در یک سیاست دوگانه یکی به میخ و یکی به نعل می زنند: امریکا در عین حالیکه از آماده سازی شرایط برای مذاکره رودروی طالبان با حکومت افغانستان سخن می گوید در پشت پرده کار را به دلخواه خود دنبال می کند.

هفتمین دور گفت و گوی های صلح امریکا با طالبان در حالی امروز وارد سومین روز خود شد که امریکا اعلام کرده به تضمین شفاهی طالبان اعتماد ندارد و این گروه باید یک طرح تازه برای توافق با امریکا بنویسد.

رهبری تیم مذاکره کننده طالبان را ملا غنی برادر، فرد شماره دوی طالبان در زمان حکومت این گروه در افغانستان،  و ریاست طرف امریکایی بر عهده زلمی خلیل زاد، نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان، بر عهده دارد.

سهیل شاهین، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در دوحه قطر، روز گذشته اعلام کرد این گروه مشغول آماده سازی طرحی تازه مبتنی بر موارد مورد توافق در دوره های قبلی بین امریکا و طالبان می باشد.

شاهین افزود گفت و گوها هنوز تمام نشده است.

در این میان نکته ای که حائز اهمیت است رضایت یا عدم رضایت طالبان به مذاکره با دولت افغانستان می باشد.

طالبان به تازگی اعلام کرده مذاکره مستقیم با حکومت افغانستان احتمالا پس از توافق با امریکا روی جدول خروج نیروهای خارجی و امریکایی از افغانستان در حضور ناظران بین المللی صورت خواهد گرفت.

این گروه در عین حال تأکید می کند با دولت کابل به عنوان یک حکومت مذاکره نخواهند کرد.

سهیل شاهین امروز گفت:”گفت و گو با حکومت افغانستان پس از اعلام جدول خروج نیروهای امریکایی از افغانستان تحت نظارت جامعه بین الملل امکان پذیر است اما با حکومت کابل به عنوان یک دولت مذاکره نخواهد شد.”

از سویی هم، صبغت الله احمدی، سخنگوی وزارت امور خارجه افغانستان، روز گذشته به خبرنگاران گفت مذاکره حکومت افغانستان با طالبان در طی هفته های آینده صورت خواهد گرفت.

در چنین حال و هوایی که امریکا هفتمین دور مذاکرات مستقیم خود با طالبان را آغاز کرده و در تلاش است آن را به سمت و سوی مورد نظر خود هدایت کند، این حکومت افغانستان است که همچون گذشته پشت درهای بسته نگه داشته شده و این مردم افغانستان است که قربانی جنگ افروزی های طالبان می شود.

در تاره ترین مورد از خشونت و جنگ طالبان علیه مردم افغانستان امروز دوشنبه این گروه به یک مرکز وابسته به وزارت دفاع ملی در منطقه شانزده کابل حمله کردند که طی آن

 هفتاد نفر زخمی و یک تن  دیگر کشته شد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *