• انتشار: ۲۵ جدی ۱۳۹۷
  • ساعت: ۱۳:۰۸
  • سرویس: امنیت و جرایم
  • کدخبر: 31656
پرینت

طالبان باید از مردم افغانستان عذر خواهی کنند

سیما سمر رئیس کمسیون حقوق بشر افغانستان از طالبان خواست تا به دلیل رفتارهای گذشته ی خود از مردم افغانستان عذر خواهی کند.

به گزارش رها، رئیس کمسیون مستقل حقوق بشر افغانستان با اشاره به روند صلح افغانستان، تأکید کرده که گروه طالبان با پیوستن به روند صلح، باید از مردم افغانستان معذرت بخواهند.

خانم سیما سمر که امروز سه‌شنبه(۲۵ جدی) در یک نشست خبری در کابل سخن می‌گفت، خاطرنشان کرد: “ما از تلاش‌های کشورهای دیگر برای صلح افغانستان استقبال می‌کنیم. اما باید این گفتگوها مستقیما با مردم افغانستان صورت گیرد”.

خانم سمر در ادامه افزوده است: “ما صلحی را می‌خواهیم که در آن تمام ارزش‌های حقوق بشری و عدالت رعایت شود. در صورت زیرپای شدن این مسائل، ما داخل یک جنگ و خشونت دیگر می‌شویم”.

وی در ادامه تأکید کرده است: “ما باید مردم را به عفو تشویق بکنیم. حداقل کسانی که جرایم بسیار جدی ضد بشری را انجام داده‌اند، از مردم معذرت بخواهند و به عنوان یک انسان سالم در جامعه زندگی کنند.”

نهادهای حقوق بشری و مدافع حقوق زنان نگران گفتگوهای صلح و بهای پرداختنی برای صلح هستند آنها نگران اند که ممکن است در پروسه صلح و سهیم شدن طالبان در قدرت بازهم دستاوردهای زنان پایمال وحقوق آنها نادیده گرفته شوند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *