• انتشار: ۳۰ عقرب ۱۳۹۴
  • ساعت: ۱۶:۴۴
  • سرویس: امنیت و جرایم
  • کدخبر: 4510
پرینت
کمیسیون حقیقت یاب کندز:

ضعف مدیریتی علت اصلی سقوط شهر کندز بوده است

کمیسیون حقیقت یاب کندز می گوید که ضعف مدیریتی، پیچیدگی ساختار و نبود یک فرماندهی واحد عامل اصلی سقوط شهر کندز توسط گروه تروریستی طالبان بوده است.

 

امرالله صالح رئیس کمیسیون حقیقت یاب چگونگی سقوط ولایت کندز که امروز نتایج یافته های شان را در کابل ارائه کرد و تاکید نمود که کمبود امکانات در سقوط کندز هیچ تاثیری نداشته است و توطئه ای نیز در کار نبوده است.

صالح با انتقاد از ترکیب شورای امنیت ملی گفت: در روز که کندز به دست طالبان سقوط کرد فرد مسوول مشخص نبود و سه کندک از نیروهای افغان نیز به سه استقامت متفاوت ساحه را ترک کرده بودند.

صالح افزود: که حکومت افغانستان در گام نخست تهدید طالبان را در به محاصره کشانیدن شهر کندز جدی نگرفت و تنها با استقرار یک بخش از نیروهای محلی که زیر چوکات پولیس ملی فعالیت می کردند تلاش کرد تا این تهدید را مهار کند.

صالح علاوه کرد، پس از این که نیروهای پولیس محلی سه ماه در برابر طالبان جنگیدند و به شدت خسته نبرد بودند، طالبان با استفاده از تاکتیک پراکنده ساختن نیروها محاصره شهر را تنگ تر ساختند تا اینکه شهر کاملا به دست این گروه سقوط کرد.

صالح تاکید کرد که نقش نیروهای امریکایی در تغییر مسیر جنگ و اداره مجدد این نبرد بسیار سودمند بود.

وی تاکید کرد که اگر حملات هوایی نیروهای امریکایی نمی بود، طالبان به راحتی وارد میدان هوایی ولایت کندز می شدند جای که تنها محل فرمانده نبرد در ولایت کندز بود.

ولایت کندز حدود سه ماه پیش توسط گروه تروریستی طالبان سقوط کرد و تا تصفیه کامل شهر نزدیک به ۵ روز طول کشید، در این مدت جنایات زیادی از سوی طالبان صورت گرفت.

آقای صالح در قسمتی دیگر از سخنان خود با اشاره به تاخیر در نشر این گزارش گفت: “ما تمام شایعات مبنی بر این که در این مدت مصروف چانه زنی با دولت به خاطر به دست آوردن چوکی بوده ایم را مطلق بی اساس می دانیم”.

گفتنی است که پیش از این شماری از نهادها و فعالان جامعه مدنی به شدت از تاخیر در نشر یافته های کمیسیون حقیقت یاب کندز انتقاد کرده بودند.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *