• انتشار: 10 جولای 2019
  • ساعت: 14:07
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 35739
پرینت
غنی:

صلح وانتخابات متمم یکدیگر هستند نه بدیل یکدیگر

رئیس جمهور غنی بر برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در تاریخ اعلام شده تأکید کرده می گوید انتخابات و صلح متمم همدیگرند نه بدیل یکدیگر.

 آقای غنی که در جلسه کابینه صحبت می‌کرد، حملات اخیر طالبان در کابل و غزنی را به شدت محکوم کرد.

وی گفته:” حمله بالای اطفال نه نشانه مذهب است، نه دین و نه افغانیت و اگر فکر می‌کنند که این موجب امتیاز گرفتن می‌شود، دوباره فکر کنند. جایگاه اصلی صلح قلوب مردم افغانستان است و کسی که در قلب مردم افغانستان جای نگیرد، موجب عزت و اعتبار این ملت شده نمی‌تواند.”

محمداشرف غنی در بخش دیگری از سخنان خود گفت یک نکته کلیدی که برای قوای امنیتی و تمام اداره ملکی ما مطرح است، امنیت انتخابات و برگزاری انتخابات به وقت و زمانش است.

آقای غنی بیان داشت در قسمت انتخابات هیچ نوع شک و شبهه وجود نداشته باشد، این وظیفه ملی ما است، این وجیبه قانونی ما و تعهد اخلاقی ما است. بنابراین، هدایت واضح من و خواهش من از تمام همکاران این است که هرنوع کمکی را که ضرور باشد برای اجرای انتخابات شفاف و همه شمول و در زمان تعیین شده انجام دهند.

وی تاکید کرده:”صلح و انتخابات متمم یکدیگر هستند، بدیل یکدیگر نیستند. نقشه راه صلح را لویه جرگه تاریخی افغانستان تعیین کرده و تمام اقداماتی را که حکومت انجام داده و مخصوصاً شخص من از نگاه سیاست خارجی که یک مدت عمده وقت مرا در دو ماه گذشته گرفت، از خاطر این بود که ما بتوانیم یک اتحاد بزرگتر از جنگ را برای صلح ایجاد کنیم. این اتحاد در راه ایجاد شدن است.”

او افزوده:”از سفر من به عربستان در کنفرانس اسلامی گرفته تا کنفرانس شانگهای تا انگلستان و خاصتاً به پاکستان دیدید که همه این‌ها زمینه این را فراهم می‌کند که ما بتوانیم ثبات را که از یک نظام قانونمند و نظام متکی به قانون اساسی و یک نظام مردمی میآید، تعیین کنیم.”

محمداشرف غنی همچنان گفت:”موقف ما مخصوصاً در قبال همسایه ما نه از ضعف است و نه از تکبر، تکبر در سیاست جای ندارد و همچنان ضعف جای ندارد، افغانستان امروز از برکت همه شما در دور این میز، یک افغانستان محاط به خشکه نیست، یک افغانستانی است که در حال تبدیل به چهار راه منطقه است و اگر با وحدت، اتحاد و اتفاق کار کنیم، کلید انکشاف منطقه در دست نسل های آینده افغانستان خواهد بود. از هر نگاه آماده شده ایم که یک نقش کلیدی را بازی کنیم و وقتی که ما با همسایه های خود نه تنها که آشتی می‌خواهیم و جنگ نمی‌خواهیم، بلکه همکاری اساسی می‌خواهیم و امید است که طرح های را که دولت افغانستان ارائه کرده، نشان دهنده این باشد که ما نه تنها برای رفاه خود فکر می‌کنیم، بلکه برای رفاه منطقه فکر می‌کنیم و یک راه اساسی را در پیشرو داریم.”

محمداشرف غنی همچنان خطاب به اعضای کابینه گفت:” در انتخابات نه مداخله کرده می‌توانید و نه انتخابات باید شما را از راه ارائه خدمات دور کند. بی‌طرفی کامل قوای امنیتی و دفاعی فضل خدا گرنتی و تثبیت شده است، ضرورت واضح است که اراکین ملکی ما قانون، مقررات و احکامی را که صادر شده اند، اجرا کنند.”

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *