• انتشار: ۱۸ حوت ۱۳۹۷
  • ساعت: ۱۳:۳۴
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 32976
پرینت
دکتر عبدالله عبدالله:

صلح نیازمند اجماع ملی واقعی می‌باشد/ طالبان مسئول حمله تروریستی هفته گذشته به مراسم شهید مزاری هستند

داکتر عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی دولت وحدت ملی، می‌گوید رسیدن به صلح در افغانستان نیازمند یک اجماع ملی به معنای واقعی کلمه می‌باشد و در این راستا تمام شهروندان و رهبران سیاسی باید اختلافات کوچک خود را کنار بگذارند.

به گفته دکتر عبدالله عبدالله مردم و رهبران سیاسی باید حول محور منافع ملی گردهم آیند.  

دکتر عبدالله که در مراسم تجلیل از پنجمین سالگرد درگذشت مارشال قسیم فهیم امروز در کابل سخن می‌گفت، افزود رهبران سیاسی باید اهداف و برنامه‌های خود برای انتخابات ریاست جمهوری سال آینده افغانستان را در نظر نگیرند و برای مهمترین مسأله که صلح می‌باشد، گردهم جمع شوند.

رییس اجرایی افزود از هر ‌‌نوع تلاش‌هایی که منتج به صلح عادلانه و پایدار در کشور شود، حمایت می‌کند.

از جانب دیگر، عبدالله عبدالله حملات تروریستی و راکت‌پراکنی‌های روز پنج‌شنبه در شهر کابل را به گروه طالبان نسبت داد و گفت این گروه زمینه حضور گروه‌های تروریستی را در کشور فراهم کرده است.

رییس اجرایی تأکید کرد گروه طالبان به دلیل فراهم کردن زمینه حضور گروه‌های تروریستی در افغانستان، مسوول است و باید به مردم افغانستان پاسخ‌گو باشد.

رییس اجرایی تصریح کرد مردم افغانستان زمانی آزادی کشورشان را تجربه می‌کنند که «گروه‌های تروریستی» در کشور حضور نداشته باشند.

 به گفته‌ رییس اجرایی، در صورتی که صلح تأمین شود، افغانستان ظرفیت آن را دارد تا اقتصاد خود را رونق ببخشد و در رشد اقتصاد منطقه نیز سهم بگیرد.

این در حالی است که زلمی‌ خلیل‌زاد، نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان گفته است، یک توافق‌نامه صلح باید تضمین کند که تروریسم در آِینده افغانستان جایی ندارد.

آقای خلیل‌زاد در توییتی در واکنش به حمله راکتی روز پنج‌شنبه بر مراسم گرامی‌داشت از بیست‌وچهارمین سال‌روز کشته شدن عبدالعلی مزاری، نوشته است: «حمله‌ گروه داعش به غیرنظامیانی که برای یادبود یک رهبر افغان گردهم آمده بودند، یک‌بار دیگر نشان داد که یک توافق جامع صلح باید تضمین کند که تروریسم هیچ جایگاهی در آینده‌ افغانستان ندارد.»

گردهمایی بزرگداشت از کشته شدن عبدالعلی مزاری که در آن شماری از مقامات برحال و پیشین حکومتی نیز حضور داشتند، روز پنج‌شنبه هفته گذشته هدف شلیک چندین فیر مرمی راکت قرار گرفت.

 براساس معلومات وزارت امور داخله، در پی این حملات راکتی ۱۱ نفر به شمول سه زن کشته و ۹۵ نفر دیگر زخمی شده‌اند.

هرچند گروه داعش مسوولیت این رویداد را برعهده گرفته است، اما مسوولان وزارت داخله می‌گویند تحقیقات ابتدایی این وزارت نشان می‌دهد که این حمله از سوی گروه طالبان سازمان‌دهی و انجام شده است.

این حمله از یک منزل مسکونی در مربوطات حوزه هحدهم امنیتی در غرب کابل انجام شده است.

 در ارتباط به این رویداد، یک نفر بازداشت شده است و دو نفر از مهاجمان در درگیری با نیروهای امنیتی کشته شدند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *