• انتشار: 12 فوریه 2019
  • ساعت: 20:33
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 32254
پرینت
دبیر کل ناتو اعلام کرد

صلح در افغانستان بدون اشتراک دولت در مذاکرات ناممکن است.

به گزارش رها، ینس استولتنبرگ دبیر کل ناتو، در ارتباط با مذکرات صلح ایالات متحده امریکا با طالبان در افغانستان، توافقات با این گروه را بدون حضور حکومت افغانستان ناممکن خواند.

به گزارش رها، ینس استولتنبرگ دبیر کل ناتو، در ارتباط با مذکرات صلح ایالات متحده امریکا با طالبان در افغانستان، توافقات با این گروه را بدون حضور حکومت افغانستان ناممکن خواند.

ینس استولتنبرگ دبیر کل ناتو به روز سه شنبه ۲۳ دلو در بروکسل گفت که ناتو از همه تلاش های صلح در افغانستان حمایت می کند، اما هرگونه توافقات صلح با جنگجویان طالبان بدون شامل بودن حکومت افغانستان را رد کرد.

او تأکید کرد که حکومت کابل در صلح افغانستان باید “یک نقش کلیدی” داشته باشد و افزون برآن مساله برسر مذاکره برای خروج نیست، بلکه منظور توافقنامه صلح است.”

دونالد ترامپ رئیس  جمهور ایالات متحده امریکا اعلام کرده است که می خواهد نیمی از حدود ۱۴ هزار سرباز امریکایی را از افغانستان بیرون کند و در آنجا ایالات متحده امریکا تقریباً ۸۵۰۰ سرباز از مأموریت حمایت قاطع ناتو برای آموزش سربازان افغانستان در اختیار قرار می دهد.

متحدین دیگر ناتو در افغانستان مانند آلمان، وظیفه حمایت از عملیات برای ظرفیت های ترانسپورتی و هوایی اردوی ایالات متحده امریکا را به عهده دارد.

استولتنبرگ درباره آینده مأموریت ناتو در افغانستان گفت: “ما مشترکاً به افغانستان رفته ایم و مشترکاً در باره روش های آینده مان تصمیم می گیریم”.

او افزود که ناتو فشارش را بر طالبان حفظ می کند. آنها باید درک کنند “که نمی توانند در میدان نبرد برنده شوند و باید دور میز مذاکراه بنشینند.”

زلمی خلیلزاد نماینده ویژه ایالات متحده امریکا برای صلح افغانستان روز دوشنبه ۲۲ دلو دبیر کل ناتو و دولت های شریک آن را که در مأموریت حمایت قاطع سهیم هستند، در جریان روند مذاکرات صلح قرار داد.

آقای خلیل‌زاد ابراز امیدواری کرده است که تا جولای امسال، قبل از انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، توافقات صلح به دست بیاید. او گفته است که تا نهایی شدن موافقت‌نامه صلح کارهای زیادی در برابر طرف‌های مذاکره کننده قرار دارند.

این در حالیست که طالبان در یک اقدام عجیب نام انس حقانی بردار سراج الدین حقانی را که در زندان امنیت ملی است جزو هیأت مذاکره صلح قرار داده است!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *