• انتشار: ۱۰ دلو ۱۳۹۷
  • ساعت: ۲۳:۱۱
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 31903
پرینت
رئیس جمهور در کنفرانس ملی جوانان

صلح باید در روز روشن و به ارادۀ ملت انجام شود

رئیس جمهور در کنفرانس ملی جوانان گفت که کلید صلح در افغانستان است، چون طرح، برنامه و نقشۀ راه برای صلح داریم، اما کلید جنگ در اسلام آباد، کویته و راولپندی می باشد.

به گزارش رها، ارگ ریاست جمهوری با نشر خبرنامه ای اعلام کرده است که محمد اشرف غنی رئیس جمهور قبل از ظهر امروز در کنفرانس ملی جوانان و صلح که در تالار لویه جرگه برگزار گردیده بود، اشتراک و سخنرانی کرد.

براساس خبرنامه ارگ، رئیس جمهور در این کنفرانس ضمن خوش آمدید به جوانان، گفت: امروز شروع تحرک برای یک گفتمان ملی است و باعث تغییر در روایات اساسی جهت رسیدن به هدف والای صلح می گردد.

وی با بیان اینکه جوانان درک خوب از مشکلات ۴۰ سال گذشته دارند، گفت که امروز نسل جوان افغانستان از شعار به عمل روی آورده است. ارادۀ جوانان مستحکم، نقشه راه شان روشن و امروز و فردا از نسل جوان می باشد.

رئیس جمهور غنی گفت که چهار نکتۀ امیدوار کننده را در دیدگاه های تان متوجه شدم که یکی آن جوان‌محور ساختن روایت و دیدگاه صلح است که شما خواهان نمایندگی از نسل جوان هستید.

رئیس جمهور محمد اشرف غنی اضافه کرد که گفتمان شما زن محور است و هر کسی فکر می کند که زن افغانستان به عقب بر می گردد، دوباره فکر نماید. همچنان گفتمان شما کشور محور می باشد و امروز تجمع تان از ۳۴ ولایت کشور، نمایندگی از ملت متحد و با عظمت می کند.

رئیس جمهور در خصوص صلح گفت: هیچ فرد مسئول حق ندارد که بالای انتحار جمعی افغانستان صحه بگذارد. گردهمایی و دیدگاه های شما ارادۀ مرا در راستای برقراری صلح در کشور چند برابر قوی تر می سازد. وی افزود که در این مرحله حساس نمایندگی کردن از منافع ملی، تدبیر و حوصله می خواهد.

رئیس جمهور کشور تصریح کرد که هدف ملی ما صلح پایدار است، اما حقیقت تلخ این است که تجارب بین المللی نشان داده که پنجاه در صد پیمان های صلح به جنگ شدیدتر مبدل شده و دلیل آن عجله در صلح بوده است.

رئیس جمهور گفت: نهاد بین المللی در خصوص صلح تجارب موفق ندارند، بناً ضرورت واضح است که هدف صلح پایدار مورد تایید ملت قرار گیرد و صلح باید در روز روشن و به ارادۀ ملت انجام شود.

رئیس جمهور غنی خاطرنشان کرد که صلح گذرا، صلح اقلیت محور است و اکثریت بزرگ را نادیده می گیرد، همچنان در صلح گذارا نهادهای ملی تقسیم می شوند و باعث بروز ملوک الطوایفی می گردد.

وی افزود: اقتصاد جرمی در صلح گذرا تقویت شده و به جای حاکمیت قانون، افراد حاکم می شوند و همچنان صلح گذرا باعث تضعیف اقتدار ملی می گردد.

رئیس جمهور گفت: ضرورت است که میان صلح گذارا و پایدار تفکیک صورت گیرد، زیرا در صلح پایدار اقتدار ملی تقویت می شود و تصمیم گیرنده، نظام دموکراسی و مردم می باشند.

رئیس جمهور خطاب به طالبان گفت: اگر حکومت مشروع نیست، پس طالبان مشروعیت شان را از کجا به دست آورده اند و درحالیکه علمای جید اسلام در مکه و اندونیزیا گفتند که انتحار و کشتار افراد ملکی مشروعیت ندارد، پس منبع مشروعیت طالبان کجاست؟

محمد اشرف غنی تصریح کرد: صلاحیت و مسئولیت رئیس جمهور به دست مردم افغانستان بوده و آنرا قانون اساسی مشخص کرده است. من از طالبان می پرسم که آیا نقشۀ مذاکرات را خود شما آماده ساخته اید و یا دیگران و آیا اختیار تان به دست خود تان است و یا بیگانگان؟

وی گفت که ما با هم افغانستان را ساخته می توانیم، مذاکرات ما با طالبان بدون قید و شرط است، اما صلح ما شرایط دارد. صلح آمدنی است و در ارادۀ ما باید شک وجود نداشته باشد.

رئیس جمهور به طالبان گفت که ما به دیدۀ احترام به شما می نگریم، شما هم به ارادۀ مردم افغانستان احترام کنید، مسئولیت من نگهداری از عزت مردم افغانستان است.

رئیس جمهور غنی اضافه کرد: کلید صلح در افغانستان است، چون طرح، برنامه و نقشۀ راه برای صلح داریم، اما کلید جنگ در اسلام آباد، کویته و راولپندی می باشد.

رئیس جمهور غنی گفت که کمسیون های انتخابات اعتماد خود را از دست داده اند، اصلاحات گسترده در کمیسیون های انتخاباتی به میان می آید و قوانین تعدیل می گردد. وی افزود که می خواهم نتایج انتخابات ریاست جمهوری به گونۀ شفاف طی دو روز با مردم افغانستان شریک ساخته شود.

رئیس جمهور در اخیر سخنانش گفت که بالای ملت افغانستان صدا می زنم که در یک گفتمان سرتاسری و ملی اشتراک کنند و تمام حدود مذاکرات، شرایط و انعطاف ها را مشخص نمایند.

در این کنفرانس، سهراب احمد دستیار خاص رئیس جمهور نیز صحبت کرد و گفت که در این کنفرانس ۲۵۰۰ جوان از ۳۰۰ ولسوالی افغانستان اشتراک داشتند و طی دو روز گذشته در رابطه به صلح و نقش جوانان تبادل دیدگاه کردند و نتایج و خواست های خود را در یک قطعنامه واحد مطرح نمودند و در آن تأکید شده است که به نقش جوانان در تمام مراحل صلح توجه صورت گیرد.

وی افزود که من در کنار رئیس جمهور، درس های زیادی آموختم، از جمله برای رسیدن به صلح پایدار، باید از خود و خانواده آغاز کنیم و تا زمانی به صلح نمی رسیم که جامعه مردسالار باشد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *