• انتشار: ۲۶ اسد ۱۳۹۶
  • ساعت: ۱۱:۰۴
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 23636
پرینت

صربستان آماده دادن شهروندی به نقاش ده ساله افغانستانی است

دولت صربستان اعلام امادگی کرده است که به فرهاد نوری نقاش ده ساله افغانستانی که همراه خانواده اش در یکی از کمپ های صربستان به سر می برد، شهروندی این کشور را بدهد.

فرهاد نوری که به خاطر استعداد هنری‌اش به “پیکاسوی کوچک” معروف شده است، هفته گذشته برای اولین بار در صربستان نمایشگاه نقاشی برگزار کرد که باعث جلب توجه بسیاری از منتقدان شد.

روز گذشته، چهارشنبه ۱۶ اگست او و خانواده‌اش برای دیدار با الکساندر ووییچ، رئیس‌جمهوری صربستان دعوت شدند و آقای وویج در این دیدار به آنها پیشنهاد شهروندی و همچنین به پدر فرهاد نوری وعده اشتغال داد.

آقای ووییچ خطاب به فرهاد و خانواده‌اش گفت: “اگر این پیشنهاد ما را قبول کنید باعث افتخار است.”

اگر چه این نقاش نوجوان افغان گفته است که دوست دارد برای آموزش نقاشی و زبان‌های خارجی به سوئیس برود اما رئیس‌جمهوری صربستان گفته تلاش بیشتری خواهد کرد تا او را قانع کند در صربستان بماند.

در حال حاضر، حدود ۴۵۰۰ مهاجر و پناهجو از کشورهای مختلف در ۱۸ اردوگاه دولتی در صربستان زندگی می‌کنند.

بیشتر آنان در نظر داشته‌اند برای شروع زندگی جدید به کشورهای غرب اروپا بروند اما پس از آن که “مسیر بالکان” در سال ۲۰۱۶ بسته شد، ناگزیر در صربستان مانده‌اند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه “مرکز حفاظت از پناهندگی” – یک نهاد خیریه غیردولتی که در حمایت از پناهجویان فعالیت دارد – پیشنهاد رئیس‌جمهوری صربستان را استقبال کرده است اما گفته است که نیاز شدیدی برای اصلاح روند پناهندگی در این کشور وجود دارد.

رادوس جوروویچ، از کارکنان این نهاد گفته است که درخواست‌دهندگان پناهندگی “برای مدت طولانی منتظر می‌مانند و در بسیاری موارد پناهندگی نمی‌گیرند”.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *