- خبرگزاری رها - http://rahapress.af -

صدور هزاران تذکره جعلی برای افراد خیالی

پس از مکتبهای خیالی و پلیس خیالی این بار نوبت به افراد خیالی رسید
کمیتۀ انتخابات ائتلاف بزرگ ملی افغانستان امروز هزاران تذکره سفید، بسته‌های استیکر، تذکره‌های استیکردار و کتاب‌های ثبت‌نام رأی‌دهندگان را به‌عنوان اسناد در اختیار رسانه‌ها قرار داده و ادعا می‌کند که ارگ ریاست‌جمهوری، کمیسیون مستقل انتخابات و ادارۀ توزیع تذکره‌ها این تقلب را سازماندهی کرده‌اند.
“ائتلاف بزرگ ملی افغانستان” مدعی است که به بیش از ۱۰ هزار تذکره جعلی دست یافته که برای افراد خیالی صادر شده است.

اعضای این ائتلاف امروز (شنبه، ۱۰ سنبله) در یک نشست خبری در کابل گفتند که این اسناد انجام تقلب “گسترده و سازمان یافته” در روند ثبت‌نام رای دهندگان انتخابات پیش‌رو را نشان می‌دهد.
“ائتلاف بزرگ ملی” که از ۳۵ حزب و جریان سیاسی که غالبا از منتقدان رئیس جمهور عنی است یک ماه پیش تشیکل شد؛ عطا محمد نور والی پیشین بلخ، عبدالرشید دوستم، معاون اول ریاست جمهوری، صلاح الدین ربانی، وزیر خارجه افغانستان و محمد محقق معاون دوم ریاست اجرائیه از چهره‌های معروف در این ائتلاف هستند.
نور رحمان اخلاقی، عضو “ائتلاف بزرگ ملی” گفته است در برخی از این تذکره‌ها که از ولایات مختلف جمع آوره شده عکس یک نفر بر چندین تذکره با اسم‌های متفاوت نصب شده و بر روی تذکره های کودکان نیز برچسب رای‌دهی نصب شده است.
براساس قانون افغانستان کسانی حق شرکت در انتخابات را دارند که ۱۸ سال را تکمیل کرده‌اند.
این ائتلاف با به نمایش گذاشتن این تذکره‌ها اعلام کردند وجود این نوع تذکره ها نشان می دهد که ثبت‌نام ۹ میلیون رای دهنده که توسط کمیسیون انتخابات افغانستان اعلام شده، واقعیت ندارد.
این ائتلاف هشدار داده‌اند که برای جلوگیری از تقلب در انتخابات پارلمانی از هرگزینه‌ای استفاده خواهند کرد.
رئیس کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان در واکنش به این ادعاها گفت که احزاب سیاسی از راه‌های مختلف بر آنان اعمال فشار می‌کنند و این فشارها “به دلیل منافع شخصی و حزبی است و برای این کمیسیون قابل قبول نیست”.