• انتشار: ۲۱ سنبله ۱۳۹۶
  • ساعت: ۱۷:۳۳
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 24192
پرینت

صدها تن در شمال کابل علیه آمریکایی ها تظاهرات کردند

صدها نفر در اعتراض به پخش برگه‌های تبلیغاتی “اهانت‌آمیز” از سوی نیروی بین‌المللی علیه گروه طالبان، در شمال کابل اقدام به تظاهرات کردند.

پنج روز پیش نیروهای بین‌المللی تحت فرمان ناتو موسوم به ماموریت حمایت قاطع در افغانستان به دلیل پخش برگه‌های تبلیغاتی که گفته شده در آن به مقدسات اسلامی توهین شده، عذرخواهی کردند.

اما معترضانی که روز سه‌شنبه، ۲۱ سنبله در منطقه قره‌باغ در شمال کابل تظاهرات کردند، گفتند که این برگه‌ها به صورت “قصدی” پخش شده و عذرخواهی کافی نیست.

آنها از دولت افغانستان خواستند که این موضوع را به صورت “جدی” پیگیری کند.

خبرنگارانی که برای پوشش خبری این تظاهرات به قره‌باغ رفته بودند، می‌گویند که معترضان هشدار دادند که اگر اهانت به مقدسات اسلامی بار دیگر تکرار شود، آنها به پایگاه نظامی بگرام حمله خواهند کرد.

این تظاهرات از جانب شورای علمای منطقه قره‌باغ سازماندهی شده بود.

شش سال پیش وقتی برخی کارگرانی که در نزدیک پایگاه نظامی بگرام کار می‌کردند، متوجه شدند که برخی نسخه‌های کتاب مذهبی در میان سایر کتاب‌ها و اشیای اضافی نیروهای آمریکایی سوزانده شده، معترضان در مناطق مختلف افغانستان اقدام به تظاهرات کردند که در مواردی به خشونت کشیده شد.

مقام‌های نظامی آمریکا در آن زمان گفتند که این کار به صورت عمدی صورت نگرفته و بعد از آن لئون پانتا، وزیر دفاع وقت آمریکا، رسماً معذرت خواست و تاکید کرد که دیگر چنین چیزی تکرار نخواهد

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *