• انتشار: ۲۹ جوزا ۱۳۹۴
  • ساعت: ۱۱:۵۲
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 283
پرینت

شیوع بیماری در جنوب یمن؛ بن‌بست در مذاکرات ژنو

همزمان با گسترش شیوع بیماری‌های مسری در ولایت عدن، گروه‌های حاضر در مذاکرات ژنو هنوز نتوانسته اند بر سر آتش‌بس فوری در یمن توافق کنند.

روز پنجشنبه در حاشیه مذاکرات ژنو، نشست مطبوعاتی نمایندگان انصارالله (حوثی‌ها) با زد و خورد مخالفان و هواداران این گروه برای دقایقی متوقف شد.

زد و خورد پس از آن آغاز شد که یک زن روزنامه‌نگار اهل عدن و مخالف حوثی‌ها با حضور در سالن کنفرانس، کفش خود را به سوی سخنران جلسه پرتاب کرد.

ذکرا العراسی فعال حقوق مدنی و روزنامه‌نگار از جنوب یمن با پرتاب کفش، جلسه مطبوعاتی حوثی‌ها را در ژنو بر هم زد

حمزه الحوثی سرپرست تیم انصارالله در ژنو در حال سخنرانی درباره تاثیر جنگ و حملات هوایی عربستان سعودی بر زندگی شهروندان یمنی بود که کفش به سویش پرتاب شد.

حمزه الحوثی سرپرست تیم حوثی‌ها در ژنو، کفش خانم العراسی را به سوی او پرتاب کرد

زن پرتاب کننده کفش و شش مردی که با در دست داشتن پرچم سابق یمن جنوبی همراه او بودند پس از درگیری به خارج از سالن نشست مطبوعاتی هدایت شدند.

این افراد، حوثی‌ها را به حمله و کشتار شهروندان عدن متهم می کردند.

در همین حال، روز پنجشنبه مقام‌های صحی در شهر عدن و سازمان صلیب سرخ جهانی از شیوع گسترده “تب دنگی” در این ولایت جنوبی یمن خبر دادند.

به گفته یک مقام وزارت صحت در یمن، دستکم پنج هزار تن از ساکنان عدن به تب دنگی مبتلا شده اند و هر روز بر شمار آنها افزوده می‌شود.

جمع شدن انبوه کثافات در خیابان‌ها، گرمای شدید هوا، و جاری بودن فاضلاب در عدن از عمده ترین دلایل شیوع تب دنگی محسوب می‌شود.

سازمان بهداشت جهانی هفته قبل شمار مبتلایان به تب دنگی در عدن را حدود سه هزار نفر تخمین زده بود.

این بیماری که با تب، سردرد و حالت تهوع همراه است از طریق نیش پشه انتقال می‌یابد و در صورت فقدان منابع بهداشتی و مراقبت‌های پزشکی، مرگبار خواهد بود.

دو ماه قبل و همزمان با درگیری‌های شدید حوثی ها و مخالفان آنها در عدن، نخستین گزارش‌ها درباره شیوع‌ تب دنگی در جنوب یمن منتشر شد. بنا به گزارش‌ها، اجساد قربانیان این درگیری‌ها تا چند روز در خیابان‌های عدن رها شده بود.

 

آتش‌بس موقت در ژنو:

بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد روز دوشنبه در آغاز مذاکرات ژنو، از همه گروه‌های یمنی خواست تا برای رسیدن به آتش‌بس بشردوستانه و کامل تلاش کنند.

یمن

همزمان با تشدید اختلاف نظر میان گروه‌های حاضر در مذاکرات ژنو و ضعیف شدن احتمال رسیدن به آتش‌بس فراگیر در یمن، گفتگوهای روز پنجشنبه بر امکان برقراری آتش‌بس‌های موقت در مناطق مختلف تمرکز یافت.

با این حال خبرگزاری فرانسه به نقل از گروه‌های یمنی حاضر در ژنو گزارش می‌دهد که حتی رسیدن به آتش‌بس‌های کوتاه و محلی نیز بعید به نظر می‌رسد.

به گفته حمزه الحوثی، سرپرست تیم حوثی‌ها در مذاکرات ژنو، گروه‌های مختلف یمنی همچنان در حال بررسی گزینه آتش‌بس بشردوستانه برای امدادرسانی به آسیب دیدگان هستند: “اما ابتدا باید حملات خارجی فورا متوقف، و محاصره یمن برداشته شود.”

اصلی‌ترین گروه مخالف حوثی‌ها در ژنو، که دولت در تبعید یمن را نمایندگی می‌کنند، شرط برقراری آتش‌بس را خروج حوثی ها از همه شهرها از جمله صنعا می‌دانند.

ائتلاف منطقه‌ای به رهبری عربستان سعودی از ۲۶ مارچ و در حمایت از دولت تبعیدی یمن که در ریاض استقرار یافته است مواضع حوثی‌ها و متحدان آنها را در یمن بمباران می‌کند.

به گفته نهادهای بین‌المللی، این حملات هوایی و محاصره کشور یمن تا کنون بیش از ۲۵۰۰ کشته و بیش از یک میلیون آواره برجای گذاشته است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *