• انتشار: ۸ اسد ۱۳۹۵
  • ساعت: ۱۴:۲۴
  • سرویس: امنیت و جرایم
  • کدخبر: 11583
پرینت
گزارش تازه سیگار:

“شورشیان مسلح تقریبا ۳۵ درصد افغانستان را تحت کنترول خود دارند”

براساس گزارش تازه ای از سوی سیگار، شورشیان مسلح تقریبا ۳۵ درصد افغانستان را تحت کنترول خود دارند، این در حالیست که ایالات متحده و متحدانش حضور نیروهایشان را در کشور تمدید کرده اند.

جنرال جان ساپکو بازرس ویژه ایالات متحده برای بازسای افغانستان در گزارش تازه اش می نویسد، نیروهای امنیتی افغانستان طی ۵ ماه (از ماه جنوری سال جاری میلادی تا پایان ماه می میلادی) تقریبا ۵ درصد اراضی تحت کنترولشان را از دست داده اند.

نیروهای امنیتی افغانستان در ماه جنوری سال جاری میلادی در حدود ۷۰.۵ فیصد از کل ولسوالی های افغانستان را تحت کنترول خود داشتند، که اما این رقم هم اکنون به ۶۵.۵ فیصد کاهش یافته است، که کاهشی ۵ فیصدی را نشان می دهد.

سیگار به نقل از مقامات نظامی آمریکایی در افغانستان می افزاید، علت از دست رفتن این مقدار از اراضی بخاطر این است که نیروهای امنیتی افغانستان از مناطق تقریبا آرام که کمتر اولویت داشتند به مناطقی که بیشترین ناامنی را داشتند اعزام شده اند، تا عملیات های تهاجمی علیه شورشیان در این مناطق راه اندازی کنند، و تصرفاتشان را حفاظت کنند.

جنرال جان نیکلسون فرمانده نیروهای آمریکایی و ماموریت حمایت قاطع ناتو در افغانستان می گوید بیشتر مناطقی که تحت کنترول طالبان است مناطق روستایی و قریه جات است.

گزارش جدید سیگار همچنین علاوه می کند که نیروهای امنیتی افغانستان به علاوه از دست زمین به شورشیان طالبان، از سوی دیگر گروه های شورشی از جمله گروه تروریستی داعش و حزب اسلامی ازبکستان نیز تحت فشار قرار گرفته اند.

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا چندی پیش و قبل از آغاز نشست سران ناتو در ورسای لهستان اعلام کرد که ۹۸۰۰ سرباز فعلی آمریکایی در افغانستان را تنها تا رقم ۸۴۰۰ تن برای طول سال ۲۰۱۷ کاهش می دهد. این در حالیست که وی پیش تر گفته بود، که تنها ۵۵۰۰ سرباز را برای سال ۲۰۱۷ در افغانستان نگه می دارد.

وی این تصمیم را به پیشنهاد فرمانده نیروهای آمریکایی در افغانستان گرفته است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *