• انتشار: 20 آوریل 2017
  • ساعت: 16:11
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 20210
پرینت

شورشیان مانع تطبیق واکسین فلج اطفال در کنر شده اند

مقام های دولتی در ولایت کنر می گویند که شورشیان و افراد مسلح مانع تطبیق واکسین فلچ کودکان در برخی از قریه های این ولسوالی دره پیچ این ولایت شده اند.

کمپین واکسین پولیو/فلج کودکان در برخی ولایات ناامن از جمله ولایت شرقی کنر همواره با چالش‌هایی روبه‌رو بوده است. به گفته مقام های دولتی با ایجاد ناامنی ممکن است ۶ هزار کودک از واکسین باز بمانند.

در تازه‌ترین مورد، مردان مسلح ناشناس مانع رفتن کارمندان این کمپین به برخی روستاهای ولسوالی دره پیچ شده‌اند.

دره پیچ در همجواری ولایات نورستان و بدخشان موقعیت دارد و گروه طالبان و چندین گروه شورشی دیگر در این ولسوالی فعالیت دارند.

محمد اسحاق، مسئول بخش واکسین ریاست صحت کنر گفت در روستاهایی که مردان مسلح مانع کار آنها شده‌اند، صدها کودک از واکسن محروم مانده‌اند.

به گفته او، گروه طالبان و برخی گروه‌های شورشی دیگر در گذشته نیز در برخی مناطق کنر مانع اجرای کمپین واکسن فلج کودکان شده‌ بودند.

مسئول کمپین واکسن فلج کودکان در کنر می‌گوید بیم آن می‌رود که با توجه به این وضعیت در سراسر این ولایت نزدیک به ۶ هزار کودک از واکسن محروم بمانند.

ولایت کنر در شرق افغانستان در سال‌های گذشته همیشه شاهد ثبت موارد مثبت فلج کودکان بوده است. هرچند در سال روان میلادی که تا هنوز سه دور کمپین واکسن پولیو اجرا شده، در این ولایت مورد تازه‌ای از فلج کودکان ثبت نشده، اما در سال ۲۰۱۶ تنها در ولسوالی شیگل این ولایت چهار مورد فلج کودکان ثبت شده بود.

مقامات وزارت صحت می‌گویند سالانه ۱۵۰ هزار کودک در شماری از ولسوالی‌های ناامن افغانستان از کمپین واکسن فلج کودکان محروم می‌مانند.

افغانستان سالانه چندین کمپین سراسری را برای محو بیماری فلج کودکان راه اندازی کرده و هر سال نزدیک به شصت میلیون دالر را برای این برنامه مصرف می‌کند.

افغانستان (در کنار پاکستان و نیجریه) جزء سه کشور در جهان است که در آنها بیماری فلج اطفال ریشه‌کن نشده است.

فلج اطفال یک بیماری ویروسی است که قابل درمان نیست و از سال ۱۹۸۸ اقدام جهانی برای ریشه‌کنی آن آغاز شد و از آن سال تا به حال، موارد ابتلا به این بیماری به میزان بیش از ۹۹ درصد کاهش یافته است.

BBC

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *