• انتشار: ۱ سرطان ۱۳۹۵
  • ساعت: ۱۸:۱۹
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 10237
پرینت

شورای عالی صلح از پیشنهادات حزب اسلامی بی خبر است

مقام های شورای عالی صلح از پیشنهادهای اخیر شورای عالی صلح اظهار بی خبری کرد.

خبرگزاری اسوشیتدپرس روز گذشته با نشر گزارشی از اسلام‌آباد، گفت که گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی برای امضای توافقنامۀ صلح با حکومت، شرط‌های جدید را مطرح کرده است.

در این شرط‌ها از حکومت خواسته شده است که تمام قراردادهای امنیتی را با ایالات متحدۀ امریکا لغو کند. هم‌چنان حزب اسلامی خواسته است که تقویم خروج نیروهای خارجی از افغانستان را حکومت محمداشرف غنی نه؛ بلکه “یک حکومت جدید امضا کند”.

یک مذاکره‌کنندۀ حزب اسلامی به شرط نبردن نامش به خبرگزاری اسوشتیدپرس گفته است که این شروط از طریق نامه‌ای به رئیس جمهور غنی فرستاده شده است.

به نقل از  VOAمولوی سلیم گفته “قسمی که قبلاً گفتم من از شروط جدید خبر نیستم، فقط همین قدر که هیأت حزب اسلامی آمده بود و قرار بود که در مورد ادامۀ این روند با ما صحبت کنند؛ اما آنها آمدند و گفتند که ما پیام آقای حکمتیار را برای رئیس صاحب جمهور با خود داریم، پیام هم پیغام نوشتاری بود، از سوی شورای عالی صلح برای آنان امکانات فراهم شد تا پیغام شان را به رئیس جمهور برسانند”.

او در مورد محتویات این پیام کتبی گلبدین حکمتیار به رئیس جمهور افغانستان نیز اظهار بی‌خبری کرد و گفت که هنوز با آنان این مسأله شریک ساخته نشده است.

پیش از این شورای عالی صلح و هیأت مذاکره‌کنندۀ حزب اسلامی روی مسودۀ گفتگوهای صلح توافق کامل داشتند.

انجنیر محمدخان معاون اول ریاست ‌اجرائیۀ افغانستان به تاریخ ۲۹ ثور پس از این که این توافقات نهایی شد؛ در نشست خبری، هرگونه امتیاز طلبی حزب اسلامی را رد کرد.

انجنیر محمدخان پیش از این، رئیس امنیت حزب اسلامی حکمتیار بود که به نام اطلاعات حزب یاد می‌گردید.

هرچند توافق‌ها روی مسوده کامل بوده است؛ اما به ظن معاون شورای عالی صلح، ممکن بعضی از بخش‌های آنان به وضاحت نیاز داشته است؛ اما هیأت مذاکره‌کننده پیش از پیش با آنان هیچ‌گونه شرطی را در این مسوده مطرح نکرده بودند.

شورای عالی صلح افغانستان امیدوار بود که هیأت حزب اسلامی، روی پیشرفت‌های روند مذاکرات موافقتنامۀ صلح با این شورا گفتگو کند؛ اما به گفتۀ مولوی سلیم، این هیأت خواستار برخی توضیحات در مسوده شده است.

او گفت “موضع ما این بود که این آخرین نسخه متن است و جایی برای تغییر نیست”.

شورای عالی صلح هنوز منتظر جواب حزب اسلامی است و معاون شورای عالی صلح می‌گوید که پیش از این که موضع حزب اسلامی را ندانند؛ در مورد شروط مطرح‌شده تبصره نمی‌کنند.

از حدود سه ماه به این طرف، گفتگوهای هیأت حزب اسلامی و شورای عالی صلح برای رسیدن به توافق نهایی ادامه داشت؛ در پایان این نشست، روی مسوده‌ای در سه فصل و بیست‌وپنج ماده موافقه شد و انتظار می‌رفت که رهبر حزب اسلامی از جنگ دست بردارد و هرچه زودتر به کابل بیاید.

هنوز روشن نیست که آیا حزب اسلامی واقعاً برای رسیدن به توافق نهایی با حکومت، شروطی را به رئیس جمهور مطرح کرده است؛ یا خیر؟

ریاست جمهوری افغانستان از اظهار نظر در این مورد خودداری می‌کند و می‌گوید باید از شورای عالی صلح در این باره معلومات گرفته شود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *