• انتشار: ۱ سرطان ۱۳۹۶
  • ساعت: ۱۵:۵۴
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 21885
پرینت
وزارت داخله:

شورای امنیت دستور برچیدن چادر معترضان را داده بود

وزارت امور داخله اعلام کرد که چادرهای معترضان موسوم به جنبش رستاخیز و تغییر به دستور شورای امنیت ملی برچیده شده است.

 

نجیب دانش، سخنگوی وزارت امور داخله امروز پنجشنبه در نشستی خبری در کابل گفت که برچیدن خیمه های تحصن به دلیل شکایت های پیهم شهروندان و دستور شورای امنیت ملی برداشته شد.

آقای دانش افزود که شورای امنیت ملی در فرمان ۱۶۳ خود به نیروی امنیتی دستور به جمع کردن آخرین خیمه تحصن معترضان در چهارراهی زنبق داد.

وی تاکید کرد که نیروی امنیتی پس از آن اقدام به جمع آوری خیمه ی تحصن در شهر کابل کردند که شهروندان بارها از برپایی این خیمه ها اعتراض کرده بودند.

سخنگوی وزارت امور داخله بیان داشت که در شبی که نیروی امنیتی اقدام به برچیدن خیمه های تحصن کردند، آنان اسلحه به همراه نداشتند اما به دلایل نامعلومی این اقدام آنان به خشونت کشیده شد و در نتیجه شلیک های پراکنده یک معترض کشته شد.

آقای دانش خاطر نشان کرد که رییس جمهوری، هیئتی را متشکل از نماینده ویژه ریاست جمهوری، ریاست امنیت ملی و وزارت داخله تعیین کرده است که این رویداد را به دقت بررسی کند.

دو روز پس از حمله مرگبار روز چهارشنبه (۱۰ جوزا) در چهارراهی زنبق شهر کابل که بیش از ۱۵۰ کشته و صدها زخمی برجای گذاشت، شماری زیادی از شهروندان دست به تظاهرات زدند و به خیابان های کابل آمدند.

معترضان، رهبران حکومت و مسوولان امنیتی را متهم به بی کفایتی در تامین امنیت کرده و خواهان برکناری آنان به ویژه مشاور شورای امنیت ملی شدند.

اما این تظاهرات مسالمت آمیز معترضان به خشونت کشیده شد و در نتیجه آن چند معترض کشته و زخمی شدند.

اما معترضان روز بعد از این حادثه بار دیگر به رسم اعتراض به خیابان‌های شهر کابل آمدند و خیمه های تحصن شان را در گوشه و کنار شهر کابل برپا کردند و خواهان برکناری مشاور شورای امنیت شدند.

اما نیروی امنیتی، شبانه به خیمه های معترضان حمله کردند و این خیمه ها را برچیدند اما این اقدام نیروی امنیتی با واکنش معترضان روبرو شد و در نتیجه درگیری معترضان و پولیس، یک معترض کشته و چند تن دیگر زخمی شدند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *