• انتشار: 11 مارس 2016
  • ساعت: 16:15
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 7968
پرینت

شهید مزاری، “شهید وحدت ملی” نام گرفت

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری کشور امروز در پیامی ویدیویی به مناسبت بیست و یکمین سالروز شهادت عبدالعلی مزاری، لقب  “شهید وحدت ملی” را به وی اعطا کرد.

براساس گفته های رئیس جمهوری، بعد از این، روز شهادت استاد عبدالعلی مزاری درج تقویم کشور می شود و به صورت رسمی از سالروز شهادت وی تجلیل به عمل می آید.

امروز جمعه نیز، هزاران تن از هواداران شهید مزاری، در هوای بارانی و سرد کابل حضور به هم رساندند و یک بار دیگر با آرمان های وی تجدید میثاق کردند.

در این مراسم علاوه بر حضور پر شور مردم، جمعی از سفیران کشورهای دوست، مقام های دولتی، احزاب و گروه های سیاسی و نمایندگان شورای ملی نیز حضور داشتند.

_MG_7517

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری در این مراسم گفت که شهید مزاری کسی بود که به وحدت ملی باور داشت و یکی از خواست های او این بود که یک نظام مردم سالار در کشور حکم فرما شود.

آقای غنی در ادامه افزود، استاد مزاری، همچنین بر حقوق زنان تاکید داشت و عدالت اجتماعی سر لوحه کار او بود.

وی علاوه کرد که وجیبه دینی و انسانی ماست که به آرمان های بالای شهدا ارج بگذاریم و تکریم کنیم. او به استاد مزاری لقب شهید وحدت ملی داد و گفت که این لقب درج تقویم رسمی می شود.

در این مراسم حامد کرزی، رئیس جمهوری پیشین کشور نیز سخنرانی خود را با تهاجم پاکستانی ها آغاز کرد و گفت که چندی پیش هلی کوپترهای پاکستانی بر حریم هوایی ما تجاوز کرد و برخی مناطق کشور را مورد هدف قرار داد.

اقای کرزی علاوه کرد که بر اساس توافقنامه باید نیروهای ببن المللی از کشور ما حمایت می کرد ولی این کار صورت نگرفت؛ اینجاست که پی به خواسته های شهید مزاری می بریم.

حامد کرزی علاوه کرد که شهید مزاری گفته بود که با اتفاق و اتحاد به صلح می رسیم و زمانی به قدرت می رسیم که اتحاد داشته باشیم.

او گفت:، آزادی و استقلال سرمشق کار شهید مزاری بود.

محمد کریم خلیلی، معاون ارشد شورای عالی صلح و معاون پیشین ریاست جمهوری نیز با تایید سخنان آقای کرزی گفت که راه شهید مزاری، راه وحدت و یکپارچگی هست و خواهد بود و در ادامه افزود که هر کسی این راه را تحریف کند، “جفایی” بر مردم می کند.

آقای خلیلی افزود که اهداف بلند شهید مزاری مربوط به همه آزادگان است و خواهد بود و اکنون ما نیز تاکید می کنیم که راه شهید مزاری را ادامه خواهیم داد و برای پیاده کردن عدالت اجتماعی مبارزه خواهیم کرد.

او از سران حکومت وحدت ملی خواست، همانگونه که در زمان مبارزات انتخاباتی به مردم وعده داده بودند –هیچ افغان از افغان دیگر برتر نیست و هیچ کسی کمتر- را عملی کنند و تنها در حد شعار باقی نگذارند.

معاون ارشد شورای عالی صلح گفت که این شعار باید به صورت عملی در سراسر کشور پیاده شود و روی کاغذ باقی نماند.

او در قسمتی دیگر از سخنان خود تاکید کرد که باید خطوط برق فشار قوی توتاپ همانگونه ای که شرکت المانی فیشنر گفته است از مسیر بامیان بگذرد. پروژه توتاپ “خط قرمز” ماست.

سرور دانش، معاونت ریاست جمهوری نیز در این مراسم نیز بر گوشه ای از افکار و اندیشه های شهید مزاری اشاره کرد و گفت که افکار سیاسی شهید مزاری عدالت محور بود.

آقای دانش علاوه کرد که شهید مزاری بر این باور بود که باید ساز و کار مردم با انتخابات باشد و حکومت نباید بر اساس زور، کودتا و بیعت باشد.

او خاطر نشان کرد که شهید مزاری برای عدالت اجتماعی مبارزه کرد و این نوع تفکر، انسانی ترین سیاست در نظام افغانستان است.

عبدالعلی مزاری، بیست و یک سال پیش از امروز، توسط گروه تروریستی طالبان به صورت فجیعی به شهادت رسید و همه ساله آزاده خواهان و هواداران شهید مزاری مراسم های پر شکوهی برای تجدید میثاق با آرمان های او برگزار می کنند.

IMG_7622

صلح؛ برگشت به گذشته تاریک نیست

محمد کریم خلیلی، معاون ارشد شورای عالی صلح، در این مراسم همچنین به روند صلح اشاره کرد و افزود که “صلح حرکت به سوی آینده روشن است و با صلح هرگز به گذشته تاریک بر نمی گردیم.”

آقای خلیلی ادامه داد که باید به سوی آینده روشن حرکت کنیم، چون نزدیک به چهار دهه است که ملت ما سختی کشیده است و باید صلح و آرامش را ببینند.

معاون ارشد شورای عالی صلح، افزود که ما “صلح عزتمند” را می خواهیم، صلحی که برای دو طرف باشد.

وی اضافه کرد که ما شیوه ای را ایجاد خواهیم کرد که مخالفانی که در خدمت بیگانگان قرار گرفته اند؛ جدا شوند و از آنان نیز می خواهیم که به جنگ خاتمه دهند و به روند صلح بپیوندند.

اقای خیلی در قسمتی دیگر از سخنان خود علاوه کرد که از کشورهای حمایت کننده نیز می خواهیم که همانگونه ای که تاکنون ما را حمایت کرده اند، از روند صلح نیز حمایت و به پروسه صلح کمک کنند.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *