• انتشار: 24 جولای 2016
  • ساعت: 13:07
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 11323
پرینت

شهدای گمنام جنبش روشنایی در مصلی شهید مزاری دفن شدند

اعضای جنبش روشنایی تصمیم گرفتند که شهدای گمنام این جنبش در میدان دهمزنگ کابل را به صورت دست جمعی در مصلی شهید مزاری دفن کنند.

بدن این شهدا به دلیل شدت انفجار قابل شناسایی نبود و به همین دلیل در مصلی شهید مزاری دفن شدند.

پیکر شهدایی که قابل شناسایی بودند نیز بر فراز تپه ای در شهرک امید سبز دفن خواهند شد و این تپه نیز به اسم “شهدای جنبش روشنایی” مسمی خواهد شد.

احمد بهزاد، از سران جنبش روشنایی که در مصلای شهید مزاری، سخن می گفت تصریح کرد که تا کنون بیش از ۶۴ تن از شهدا شناسایی شده و قرار است امروز به خاک سپرده شوند.

برخی از شهدای روز گذشته از دانشجویان دانشگاه های کابل بودند که برای تحصیل به این شهر امده بودند و بعد از شهادت توسط اقوام شان به ولایت شان برده شده اند.

آقای بهزاد اما افزود که جسد چندین تن از شهدای دیروز ناپدید است.

بهزاد گفت: شهدایی که شناسایی شده اند، امروز (یکشنبه) در تپه‏ ی موسوم به شهدای جنبش روشنایی در کابل دفن می شوند، اما تکه های کوچک به جا مانده از شهدا که معلوم نیست مربوط به چه کسی هست، در مصلای شهید مزاری دفن می شود.

داکتر جعفر مهدوی، از دیگر سران این جنبش نیز یادآور شد که قرار است، مناری به یادبود از شهدای جنبش روشنایی در مصلای شهید مزاری ساخته شود.

مهدوی همچنان تصریح کرد که محلی برای نگهداری آثار بجا مانده از شهدای جنبش روشنایی نیز در مصلای شهید مزاری اعمار می شود.

براساس آمار های ارایه شده از سوی جنبش روشنایی و وزارت امور داخله، در حادثه روز گذشته بیش از ۸۴ تن شهید و بیش از ۲۷۰ تن دیگر زخمی شده اند.

رئیس جمهوری، نیز شب گذشته در بیانیه مطبوعاتی، از ایجاد کمیسیون ویژه‏ ای به ریاست دادستانی کل کشور، جهت تحقیق در مورد این حادثه خبر داد.

اما سران جنبش روشنایی خواستار عضویت سازمانهای بین المللی در این کمیسیون شدند.

در همین حال، امروز ارگ ریاست جمهوری اعلام کرده است که به منظور گرامیداشت، احترام و ماندگاری یاد و نام شهدایی که بر اثر رویداد تروریستی گروه داعش، جان‌های شان را از دست داده اند، چوک دهمزنگ را بنام چوک شهدا مسمی کرده است.

براساس اعلامیه ارگ؛ رئیس جمهور کشور به شهرداری کابل دستور داده است، تا برای نام‌گذاری چوک دهمزنگ به چوک شهدا اقدام کند.

اما مردم می گویند که این چوک باید به نام “شهدای جنبش روشنایی” نام گذاری شود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *