• انتشار: 22 ژانویه 2018
  • ساعت: 21:24
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 25879
پرینت
اردوغان خطاب به آمریکا:

شما تا چه مدت در افغانستان و یا عراق خواهید ماند؟

رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه در واکنش به درخواست آمریکا مبنی بر محدود کردن عملیات نظامی این کشور در عفرین سوریه، گفت که “شما تا چه مدت در افغانستان و یا عراق خواهید ماند؟”

 

آمریکا روز گذشته و پس از اینکه ترکیه عملیات نظامی خود را در عفرین سوریه راه اندازی کرد، از این کشور خواست تا گستره و زمانبندی عملیاتش را محدود کند.

اردوغان اما امروز (دوشنبه دوم دلو) در انقره خطاب به آمریکا گفت: “عملیات عفرین مانند عملیات «سپر فرات» هر زمان به هدفش برسد تمام می شود.”

وی افزود: “آمریکا می گوید که این عملیات (عفرین) نباید زیاد طول بکشد. من به آمریکا می گویم شما چه مدت در افغانستان بوده اید؟ چه موقع تمام می شود؟ شما قبل از اینکه ما در قدرت باشیم وارد عراق شدید. آیا حضور شما در عراق تمام شده است. شما هنوز آنجا حضور دارید.

اردوغان تاکید کرد که ترکیه قصد تصرف اراضی دیگر کشورها را ندارد و سرانجام نیز سوریه را ترک خواهد کرد. این عملیات کوردها را هدف قرار نمی دهد، بلکه فقط تروریستان را هدف قرار می دهد.

او گفت: “ما هیچ مشکلی با جمعیت کردهایمان نداریم. همچنین این عملیات هیچ ربطی به دهلیز کردها ندارد. تنها هدف این عملیات اشتراک در تامین امنیت جان و املاک شهروندان سوریه و همچنین انسجام ارضی سوریه و امنیت ملی ترکیه می باشد.”

عملیات «شاخه زیتون» ترکیه در منطقه عفرین سوریه که توسط ملیشه های کرد کنترل می شود و ترکیه آنها را تروریست قلمداد می کند، روز شنبه هفته جاری آغاز شد. این عملیات با حملات گسترده هوایی و سپس زمینی آغاز گردید.

وزیر خارجه ترکیه روز گذشته به خبرنگاران گفت که هدف از اجرای این عملیات، ایجاد یک فضای امن به مساحت ۳۰ کیلومتر در خاک سوریه است.

دولت سوریه این اقدام ترکیه را تجاوز به حریم خود محسوب کرده است.

مسکو نیز از ترکیه خواسته است تا به حریم ارضی سوریه احترام بگذارد.

وزارت امور خارجه ایران نیز روز گذشته، بدون محکوم کردن صریح این حمله گفت که ایران تحولات جاری را “از نزدیک و با نگرانی” پیگیری می ‌کند و هشدار داد که تداوم بحران در عفرین ممکن است باعث “تقویت مجدد گروه های تکفیری – تروریستی” در مناطق شمالی سوریه شود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *