• انتشار: ۱۱ جدی ۱۳۹۵
  • ساعت: ۱۸:۱۸
  • سرویس: امنیت و جرایم
  • کدخبر: 17006
پرینت

شماری از نمایندگان در پیوند به وضعیت امنیتی بغلان به دولت هُشدار دادند

برخی از نمایندگان مجلس ضمن نگرانی از انتقال پایگاه های امنیتی و وضعیت امنیتی ولایت بغلان به دولت هُشدار دادند و گفتند که دولت باید در این زمینه مسئولانه رفتار کند.

عبدالرؤوف ابراهیمی، رییس مجلس امروز در نشست علنی گفت که بغلان از لحاظ موقعیت استراتیژیک در شمال کشور بین شاهراه‌های عمومی قرار دارد و در صورت انتقال پایگاه‌های امنیتی، اگر دشمن نفوذ پیدا کند مشکل اساسی را در صفحات شمال ایجاد می‌کند.

رییس مجلس تاکید کرد که وزارت دفاع ملی باید در این زمینه بامسؤولیت برخورد کند.

علی اکبر قاسمی، دیگر عضو مجلس نیز گفت دوسه نقطه‌یی در ولایت بغلان است و اسنادی انتشار یافته که حکومت می‌خواهد پایگاه‌های نیروهای امنیتی را تخلیه کند و راه عبور و مرور مخالفین مسلح به سمت شمال هموار می‌شود.

آقای قاسمی افزود: در صورتی که وزارت دفاع پایگاه‌های امنیتی در ولایت بغلان را از محل موجود به جای دیگر انتقال دهد، تاثیرش در تمام شمال خواهد بود و ناامنی ایجاد می‌شود.

صدیق صدیقی، سخنگوی وزارت امور داخله ساعتی پیش در توییتی نوشت که ” نهادهای امنیتی برای راه اندازی عملیات در بغلان امادگی می گیرند، تنظیم مجدد ساحات مسولیت برای این نیروی یک امر تاکتیکی به شمار می رود.”

اما چند روز پیش اسنادی منتشر شد که شورای نظامی بغلان به شمول والی، رییس امنیت ملی و دیگر مقام‌های امنیتی آن ولایت تصمیم گرفته‌اند چند پایگاه امنیتی را به جایی دیگر منتقل کنند.

پیش از این نیز گزارش‌هایی مبنی بر دستور حکومت به تخلیۀ ولسوالی مارجۀ هلمند و سپردن آن ولسوالی به طالبان مطرح شد که بعدا حکومت این موضوع را رد کرد.

از سویی، یک سال پیش در ولایت بغلان به اساس توافقی توسط یک هیئت ارشد حکومتی، ساحۀ دند غوری ولایت بغلان به طالبان سپرده شد و تا کنون در تصرف این گروه است.

بر اساس آن توافق، قرار بود دیگر طالبان با نیروی امنیتی درگیر نشود اما نه تنها به درگیری ادامه داد که ناامنی و درگیری‌های‌شان به شدت در دیگر بخش‌های بغلان افزایش یافت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *