• انتشار: 22 ژانویه 2017
  • ساعت: 16:55
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 17832
پرینت

شفاخانه ۵۰ بستر تداوی معتادان مواد مخدر در پروان به بهره‌برداری رسید

وزارت صحت عامه شفاخانه ای ۵۰ بستر مداوای معتادان را در ولایت پروان افتتاح و به بهره برداری رساند.

این شفاخانه در بخش های خدمات داخل بستر، سراپا، آگاهی دهی در مورد اضرار مواد مخدر، مشوره دهی، انگیزه دهی به منظور ترک مواد مخدر، خدمات ارایه می کند و همچنان مریضان شفایاب شده توسط فعالان ساحوی به دلیل رجوع نکردن دوباره به مواد مخدر به مدت شش ماه تحت تعقیب قرار می گیرند.

فیروز الدین فیروز وزیر صحت عامه، در مراسم گشایش این مرکز گفت:” طوری که همه می دانید اعتیاد به مواد مخدر یک پدیده خانمان سوز است که معمولا قشر جوان اجتماع را که منحیث زیر بناء اصلی و سرمایه اقتصادی در جهان امروزی شناخته شده مورد هدف قرار می دهد. با وجود تلاش های وزارت صحت عامه و دیگر نهاد های مسوول، ولی با آنهم این پدیده ویرانگر متاسفانه در افغانستان در حال افزایش است”.

آقای فیروز ولایت پروان را یکی از ولایت های مهم فرهنگی و اقتصادی دانسته و می گوید که، این ولایت مانند دیگر ولایت های کشور از چشم مافیای مواد مخدر بدور نمانده و آنان توانسته اند که یک تعداد از جوانان این ولایت را بسوی اعتیاد به مواد مخدر سوق بدهند و این عمل نه تنها فضای این ولایت تیره میسازد بل مشکلات صحی، اجتماعی و اقتصادی نیز ببار می آورد.

وزیر صحت عامه کشور تاکید کرد که، مبارزه با این پدیده یک امر بین اداره ای وسیع بوده که با این وصف تنها با تداوی معتادین مواد مخدر نمیتوان با این پدیده شوم مبارزه کرد، بلکه ایجاب می نماید تا همه ارگان های ذی دخل دست به دست هم داده و در کاهش عرضه و تقاضای مواد مخدر بذل مساعی به خرچ دهند.

از سوی دیگر محمد عاصم عاصم والی پروان از رهبری وزارت صحت عامه در راستای ایجاد شفاخانه ۵۰ بستر تداوی معتادان در این ولایت ابراز قدر دانی کرده و پدید اعتیاد به مواد مخدر را در کشور یک مصیبت بزرگ تلقی کرد.

همین اکنون ۱۰۹ مرکز تداوی معتادان مواد مخدر در سراسر کشور وجود داشته که ۵۸ مرکز آن در چوکات وزارت صحت عامه فعالیت دارد و ظرفیت مجموعی این مراکز بیشتر از چهار هزار بستر در یک دور و بیشتر از چهل هزار مریض را در یک سال تحت تداوی قرار می دهند.

در حال حاضر بیش از سه میلیون تن در کشور معتاد به مواد مخدر هستند، در حالی که در سال ۲۰۰۹ این رقم به یک اعشاریه پنج میلیون تن می رسید.

قابل یاد آوری است که ۹۶ درصد از مردم ولایت پروان دسترسی به خدمات صحی دارند که حدود ۷۰ مرکز صحی و ۴۵۲ پوسته صحی در این ولایت وجود دارد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *