• انتشار: 9 نوامبر 2016
  • ساعت: 19:53
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 15236
پرینت

شربت گله به افغانستان آمد و صاحب خانه شد

خانم شربت گله مشهور به مونالیزای افغانستان شب گذشته از طریق مرز تورخم در ولایت ننگرهار وارد کشور شد، و کلید خانه جدیدش را از دستان رئیس جمهور گرفت.

در همین حال، مقامات محلی در ولایت ننگرهار می گویند که برای بازگشت خانم شربت گله پس از چندین دهه به کشور، مراسم ویژه ای را در نظر گرفته بودند که اما به دلیل مسایل امنیتی موفق به برگزاری آن نشدند.

خانم شربت گله پس از ورودش به کابل، با محمد اشرف غنی رئیس جمهوری کشور و رولاغنی بانوی اول کشور دیدار کرد.

در این دیدار، رئیس جمهور ضمن خوش آمدگویی، کلید یک باب خانه، واقع در «شهرک قصبه» کابل را به خانم شربت گله اهدا کرد.

رئیس جمهوری همچنین وعده سپرد که در زمینه تحصیل فرزندان خانم شربت گله توجه خواهد کرد.

خانم شربت گله تقریبا دو هفته پیش به اتهام جعل اسناد هویتی پاکستان، توسط اداره تحقیقات فدرال این کشور در شهر پشاور بازداشت شد.

بلافاصله پس از بازداشت خانم شربت گله، کمیشنری عالی سازمان ملل در امور پناهندگان از این ماجرا فاصله گرفت و گفت که برای خانم شربت گله کاری نمی تواند انجام دهد، زیرا وی به عنوان یک مهاجر نزد این اداره ثبت و راجستر نمی باشد.

خانم شربت گله در دادگاه پشاور به ۱۵ روز حبس و پرداخت ۱۱۰ هزار روپیه پاکستانی به عنوان جریمه محکوم شد، که این مبلغ توسط کنسولگری افغانستان در پشاور پرداخت گردید.

شربت گله پس از آنکه عکسش توسط استیو مک کاری عکاس مجله نشنال جیوگرافیک بر روی جلد این مجله در سال ۱۹۸۵ چاپ شد، به شهرت جهانی رسید و لقب مونالیزای افغانستان را گرفت.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *