• انتشار: ۲۱ دلو ۱۳۹۷
  • ساعت: ۱۴:۱۰
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 32117
پرینت

شخصیت‌های سیاسی شرکت کننده در گفت‌وگوی مسکو: تشکیل دولت موقت در گفت‌وگوی مسکو مطرح نشد

نظر محمد مطمئن، کارشناس مسائل سیاسی و از شرکت کنندگان گفت‌وگوی مسکو، افزود تشکیل دولت موقت در لیست موضوعات بحث شده در گفت‌وگوی مسکو نبود، این موضوع نظر شخصی برخی از شرکت کنندگان بود و در به طور رسمی در نشست مورد بحث قرار نگرفت.

نگاهی به اعلامیه منتشر شده طالبان در گفت‌وگوی دو روزه مسکو نشان می‌دهد که این نشست بیش از آنکه برای پیش‌برد صلح افغانستان دستاوردی داشته باشد، به عرصه‌ای برای جولان طالبان تبدیل شد.

عباس استانکزی، رئیس دفتر سیاسی طالبان در قطر، که رهبری تیم مذاکره کننده‌ی طالبان در گفت‌وگوی مسکو را برعهده داشت با ظاهری آراسته و صدایی توأم با اعتماد به نفس بالا ظاهر شد، او می‌دانست که از تریبون گفت‌وگوی مسکو، تمام جهانیان صدای طالبان را می‌شنوند.

در مقابل اما اظهارات پراکنده و کلی‌گویی‌های شخصیت‌های برجسته سیاسی افغانستانی بود که بدون هیچ هماهنگی در این گفت‌وگو شرکت کرده بودند.

این شخصیت‌های سیاسی برجسته که یا رهبر یک حزب سیاسی‌ند یا در احزاب سیاسی کلان افغانستان به عنوان عضو ارشد حضور دارند، می‌گویند که در گفت‌وگوی مسکو تشکیل دولت موقت مطرح نشده‌است.

آنها می‌افزایند طالبان اراده‌ی قوی برای ختم جنگ در افغانستان داشتند.

یکی از این اشتراک کنندگان گفت بحث ایجاد دولت موقت  تنها از سوی عطا محمد نور، والی پیشین بلخ، مطرح شد.

نظر محمد مطمئن، کارشناس مسائل سیاسی و از شرکت کنندگان گفت‌وگوی مسکو، افزود تشکیل دولت موقت در لیست موضوعات بحث شده در گفت‌وگوی مسکو  نبود، این موضوع نظر شخصی برخی از شرکت کنندگان بود و در به طور رسمی در نشست مورد بحث قرار نگرفت.

وی تأکید کرد دور بعدی گفت‌وگو میان نمایندگان طالبان و چهره‌های سیاسی افغان قرار است در آینده‌ای نزدیک برگزار گردد.

آقای مطمئن اما توضیحی درباره مکان و محورهای این گفت‌وگو ارائه نکرد.

منابع نزدیک به طالبان گفته‌اند چین و ازبکستان برای میزبانی دور بعدی نشست طالبان با چهره‌های سیاسی افغان اعلام آمادگی کرده‌اند اما طالبان علاقه‌مند هستند دور بعدی گفت‌وگوها در کابل برگزار شود.

باید گفت در گفت‌وگوی دو روزه‌ی مسکو که از سوی افغان‌های مقیم روسیه برگزار شده بود و در آن طالبان و چهره‌های برجسته سیاسی افغان دیدار و گفت‌وگو کردند دولت افغانستان غایب بزرگ بود.

در پایان این گفت‌وگوی مسکو، شرکت‌کنندگان یک اعلامیه‌ی نه ماده‌ای منتشر کردند که نشان می‌داد روی نه موضوع مختلف توافق صورت گرفته‌است.

دولت وحدت ملی در واکنش به اعلامیه گفت‌وگوی مسکو آن را بیشتر یک بحث علمی-سیاسی و فاقد قدرت اجرایی دانست تا تلاشی عملی برای صلح افغانستان.

وزارت امور خارجه افغانستان نیز در اعتراض به شرکت برخی نمایندگان طالبان در گفت‌وگوی مسکو اعلام کرد بسیاری از اعضای برجسته طالبان که در گفت‌وگوی مسکو شرکت کرده بودند در لیست سیاه سازمان ملل قرار داشته و اجازه سفر  ندارند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *