• انتشار: 9 نوامبر 2015
  • ساعت: 22:15
  • سرویس: امنیت و جرایم
  • کدخبر: 4155
پرینت

شاخه انشعابی طالبان می گوید که از حقوق زنان حمایت می کند

یک شاخه انشعابی طالبان روز یکشنبه اعلام کرد که اجازه خواهد داد تا زنان نیز حق کار و حق تحصیل برابر با مردان داشته باشند.

طالبان عموما در خصوص موضوعات حقوق بشری تصویری خوب ندارد؛ آنها در دوران حکومت خود به زنان اجازه تحصیل و یا کار به هیچ عنوان نمی دادند، و یا بر اساس قوانین آنان، حتی اگر زنی قصد بیرون آمدن از منزل خود را داشت باید با یک مرد محرم همراهی می شد.

اما به تازگی یک شاخه انشعابی از گروه طالبان اعلام کرده است که از حقوق زنان حمایت می کند و به آنان حق تحصیل و یا حق کار برابر با مردان قائل می شود.

ملا عبدالمنان نیازی یکی از رهبران شاخه انشعابی طالبان می گوید بر اساس قوانین اسلامی تمامی حقوق انسانی یک شخص چه زن و چه مرد باید به طور کامل در نظر گرفته شود.

وی همچنین می افزاید که گروهش آماده است تا مذاکرات صلح را با دولت آغاز کند، اما به شرطی که آمریکایی ها و دیگر خارجی ها کشور را ترک کنند.

این در حالیست که هفته گذشته دختری ۱۹ ساله به نام رخشانه در ولایت غور به دستور یک فرمانده محلی طالبان در ملا عام سنگسار شد که خشم مردم افغانستان و حتی خارج از افغانستان را در پی داشت که حقوق انسانی یک شخص پایمال شده است.

گفتنی است این شاخه انشعابی طالبان که تاکنون نامی برای خود برنگزیده است، نشانگر فرایندی بزرگتر از شروع چند دستگی میان طالبان می باشد که در تابستان سال جاری و پس از افشای مرگ ملا محمد عمر بنیان گذار جنبش طالبان آغاز شد.

همچنین از زمانی که ملا اختر محمد منصور به عنوان رهبر شاخه اصلی طالبان انتخاب شده، برخی از طالبان به سوی گروه دولت اسلامی (داعش) رو آورده اند و برخی دیگر ترجیح داده اند تا برای خود گروه های میانه رو تری را ایجاد کنند.

شاخه جدید طالبان که مدعی حمایت از حقوق زنان در کشور شده، هفته گذشته از ولایت فراه در غرب کشور به رهبری ملا محمد رسول آغاز به فعالیت کرده است.

ملا عبدالمنان نیازی که خود را سخنگوی این گروه جدید می نامد گفت “ما به تمامی مردم افغانستان اعلام می کنیم که دیگر کافی است و باید برادر کشی را کنار بگذاریم.”

وی افزود “بهتر است بیابیم که منبع اصلی جنگ در کشور چه کسی است، از کجا می آید و چطور می توان آن را دفع کرد.”

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *