• انتشار: ۲۳ حمل ۱۳۹۶
  • ساعت: ۱۶:۴۳
  • سرویس: فرهنگی هنری
  • کدخبر: 20008
پرینت

سی و یک هزار عنوان کتاب در کابل به نمایش گذاشته شد

رایزنی فرهنگی سفارت ایران با همکاری بنیاد احمد شاه مسعود و وزارت اطلاعات و فرهنگ، در نمایشگاهی ۳۱ هزار عنوان کتاب از ناشران ایرانی و افغانستانی را به نمایش گذاشت.

سید فاضل سانچارکی، معین نشراتی وزارت اطلاعات و فرهنگ روز چهارشنبه ۲۳ حمل هنگام افتتاح این نمایشگاه گفت که برگزاری چنین نمایشگاهی می تواند در تولید علم و توسعه کشور نقش بسزایی داشته باشد. او افزود، بدون کتاب نمی توان تغییر آورد و باعث توسعه شد.

آقای سانچارکی در قسمتی دیگر از سخنانش علاوه کرد که میان افغانستان و ایران مشترکات زیادی است .و برگزاری چنین نمایشگاه هایی می تواند اشتراکات فرهنگی را تقویت کند. او همچنین اظهار امیدواری کرد که روابط دو کشور -افغانستان و ایران- بیش از آن چیزی که هست، شود.

معین نشراتی وزارت اطلاعات و فرهنگ به سیر نشر کتاب در کشور اشاره ای کرد و افزود که در دهه های گذشته نشر و چاپ کتاب در کشور بسیار کم بود اما طی یک و نیم دهه اخیر رشد فرهنگی بهتر شده است.

گفتنی است که نمایشگاه کتاب با مساحتی ۲۵۰۰ متری که در آن ۱۱۰ غرفه دایر شده و ۶۰ ناشر از کشور ایران و ۳۰ ناشر افغانستانی شرکت کرده است.

محمدرضا ملکی، رایزنی فرهنگی سفارت ایران در کابل گفت که ناشران ایرانی ۲۵ هزار عنوان کتاب را به نمایش گذاشته اند. این کتاب ها در بخش های فرهنگی، سیاسی، اجتماعی، دینی، اینجینری و مهندسی است.

آقای ملکی افزود که در این نمایشگاه علاوه بر نمایش کتاب، ۳۰۰ اثر نقاشی و خطاطی نیز به نمایش گذاشته خواهد شد و گروه های هنری، نمایشی و قاریان نیز برنامه اجرا می کنند.

رایزن فرهنگی سفارت ایران همچنین گفت که کتاب های ناشران ایرانی در این نمایشگاه با ۱۰ درصد تخفیف نسبت به قیمت روی جلد ارایه می شود.

این نمایشگاه در کابل در حالی برگزاری می شود که میزان سطح مطالعه در کشور بسیار پایین است. هر چند گزارش تایید شده ای در مورد میزان مطالعه در کشور وجود ندارد اما گفته می شود که میزان مطالعه در کشور به ازای هر نفر در سال ۵ دقیقه مطالعه صورت می گیرد.

احمدولی مسعود، رئیس بنیاد احمدشاه مسعود نیز در محفل گشایش این نمایشگاه گفت که در حوزه تمدنی ما همزبانی و همدلی کمرنگ شده و به جای اینکه کتاب مرزها را بشکند، تروریزم شکستانده است.

اقای مسعود پرسشی مطرح کرد که چرا تروریزم می تواند مرزها را بشکند اما کتاب نمی تواند؟ او ادامه داد: عده ای به نام دین و قوم باعث تخریب فرهنگ و ارزش های اسلامی می شوند و تلاش می کنند که کشور را به عقب برگرداند.

او افزود، این دیوارها –تروریزم- با خواندن کتاب شکستانده می شوند.

گفتنی است که ایران تاکنون چندین بار نمایشگاه کتاب در کابل و برخی از ولایت های کشور دایر کرده است اما به گفته برخی از سخنرانان این محفل، نمایشگاه کنونی بزرگترین نمایشگاه کتاب کشور است.

عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی کشور نیز به نشر کتاب اشاره کرد و گفت که برگزاری چنین نمایشگاه هایی فرصتی است که به نشر کتاب در کشور توجه شود. آقای عبدالله نمایشگاه کنونی را بزرگترین نمایشگاه کتاب طی چند سال اخیر خواند.

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *