• انتشار: ۸ جوزا ۱۳۹۶
  • ساعت: ۱۸:۵۵
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 21180
پرینت

سی و هفت هزار جریب زمین در باریک آب کابل از غصب نجات داد شد

مقام‌ها در اداره مستقل انکشاف زون پایتخت اعلام کردند که حدود ۳۷ هزار جریب زمین دولتی در منطقه باریک اب کابل در معرض غصب بود که جلوی آن گرفته شد.

الهام عمر هوتکی، رییس اداره مستقل انکشاف زون پایتخت، امروز (دوشنبه) در نشست ارایه دست‌آوردهای اداره اش گفت که در این سال حدود ۵ هزار جریب زمین از دست غاصبان پس گرفته شده است.

او با آنکه در مورد غاصبین زمین چیزی نگفت و از آنان نام نبرد، اما تاکید کرد که در حال حاضر عملاً بالای این زمین‌ها پروژه های انکشافی را آغاز کرده‌ایم.

رییس اداره مستقل انکشاف زون پایتخت در قسمت دیگری سخنان خود یادآور شد که آنان روی پنج برنامه برای ۱۵ سال آینده زون پایتخت کار کرده‌اند.

انکشاف زون‌های اقتصادی، انکشاف زیربناها، بهسازی ساحات غیرپلانی، انکشاف متوازن و تطبیق حکومتداری خوب و الکترونیک از برنامه‌های این اداره، برای زون پایتخت است که تا ۱۵ سال آینده تطبیق خواهد شد.

او با بیان اینکه کار روی زون‌های اقتصادی، زیربناها و بِه‌سازی ساحات غیرپلانی آغاز شده است گفت که نواحی مختلف شهر کابل به ویژه دشت برچی، خیرخانه، دهمزنگ، تایمنی دچار مشکلات زیاد چون نبود کانال ها و سرک های معیاری، شبکه های آبرسانی درست و برق و عدم ترافیک حرفه‌ای می‌باشند که با تطبیق برنامه های انکشافی و توسعه ای این مشکلات طی یک سال دیگر حل خواهد شد.

هوتکی همچنین در راستای مبارزه با فساد اداری، از آغاز به‌کار شهرک اقتصادی در منطقه سروبی خبر داد و گفت که این شهرک اقتصادی تمام سهولت های رفاهی و ترانسپورتی را در خود دارا می‌باشد.

او خاطر نشان کرد که این شهرک اقتصادی در کنار اینکه برای ۲۲ هزار تن شغل دراز مدت و برای ۶ هزار تن شغل کوتاه مدت ایجاد می‌کند، درآمد شهروندان را نیز افزایش خواهد داد.

او هم‌چنین موقیعت سروبی را برای ایجاد فابریکات اقتصادی خوب خواند و گفت که موجودیت آب فراوان و برق کافی می‌تواند فابریکات اقتصادی را در این منطقه به‌خوبی راه‌اندازی کند.

او خاطر نشان کرد که بودجۀ انکشافی اداره مستقل انکشاف زون پایتخت برای سال جاری ۱۷ میلیون دالر است.

گفتنی است که اداره مستقل انکشاف زون پایتخت، سال گذشته به منظور توسعه پایدار پایتخت، ایجاد شغل و فراهم آوری تسهیلات برای باشندگان زون پایتخت از سوی رئیس جمهور، ایجاد شد.

زون پایتخت ولایت‌های کابل، کاپیسا، پروان، لوگر و میدان‌وردک را در بر می‌گیرد.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *