• انتشار: ۱۸ ثور ۱۳۹۷
  • ساعت: ۱۹:۵۶
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 28089
پرینت

سیگار: پول زیاد و عدم نظارت ما، فساد را در افغانستان زیاد کرد

بازرس ویژه ایالات متحده آمریکا از بازسازی افغانستان اذعان کرده است که کمک های مالی زیاد به افغانستان و نظارت کم از نحوه مصرف این پول ها، سبب افزایش فساد در افغانستان طی این سال ها گردیده است.

«جان ساپکو» بازرس ویژه ایالات متحده آمریکا از روند بازسازی افغانستان (سیگار) که کمک های مالی زیاد به افغانستان و نظارت کم از نحوه مصرف این پول ها، سبب افزایش فساد در افغانستان و ادامه بحران شده است.

آقای ساپکو با بیان اینکه طی ۱۵ سال گذشته مبلغ ۱۰ میلیارد دالر از طریق «صندوق بازسازی افغانستان» توسط ۳۴ کشور به افغانستان داده شده و مدیریت آن را بانک جهانی بر عهده داشت، می گوید که هم اکنون بانک جهانی نیز نمی تواند چشم اندازی روشنی از پول های مصرف شده طی این مدت ارائه کند.

جان ساپکو گفته است: «ما فساد را با ریختن پول های زیاد و با سرعت زیاد به یک کشور کوچک بدتر کردیم، در حالی که نظارتی نیز وجود نداشته است.»

وی علاوه کرد: «ما فساد را از ابتدا نادیده گرفتیم. ما از مقامات فاسد و جنگ سالاران و افراد پایین رتبه که غرق در فساد بودند، چشم پوشی کردیم؛ آن افراد پایین رتبه هم اکنون رشده کرده و ثروتمند شده اند.»

بازرس آمریکایی تاکید می کند که این فساد به ادامه بحران و طولانی شدن جنگ در افغانستان انجامیده است، زیرا فساد سبب تضعیف حمایت از دولت افغانستان و تضعیف روحیه نیروهای نظامی افغانستان در جنگ می گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *