• انتشار: 12 نوامبر 2016
  • ساعت: 14:40
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 15286
پرینت

سیگار: میلیون ها دالر مصرف شاگردان و آموزگاران خیالی شده است

اداره ویژه بازرسی ایالات متحده برای بازرسی افغانستان (سیگار) در گزارشی جدید اظهار کرده که میلیون ها دالر کمک های اداره انکشافی امریکا برای مکتاب خیالی، دانش اموزان و معلمان خیالی به مصرف رسیده است.

جان ساپکو، سر بازرس آمریکا گفته که تحقیقات ما نشان داد که احتمالا مشکلاتی در مورد غیر حاضری دانش‌آموزان و معلمان در بسیاری از مکاتب که ما در ولایت هرات بازدید کردیم، وجود دارد که تحقیقات بیشتر از سوی دولت افغانستان را لازم می‌سازد.

آقای ساپکو افزود، ما هم‌چنان مشاهده کردیم که چندین مکتب در ولایت هرات از نیازمندی‌های بسیار اساسی، به شمول برق و آب پاک رنج می‎‌بردند و دچار نواقص ساختمانی که روی معارف تاثیر منفی دارد، است.

گزارش سیگار از ۲۵ مکتب تفتیش شده در ولایت هرات نشان می‌دهد که حد اوسط از مجموع دانش‌آموزان مکاتب تنها ۲۳ فیصد شان حاضر بوده و از مجموع معلمان این مکاتب تنها ۳۰ فیصد شان در مکاتب به صورت حضوری تدریس می‌کرده‌اند.

تنها اداره توسعه بین‌المللی ایالات متحده پس از ۲۰۰۱، حداقل ۸۶۸ میلیون دالر را در برنامه‌های آموزشی به افغانستان کمک کرده و آمریکا باز هم تعهد کرده تا یک مبلغ ۸۰۰ میلیون دالری دیگر را نیز به این کشور کمک و بخش از این مبلغ در سکتور معارف به مصرف خواهد رسید.

کمیته نظارت مشترک و ارزیابی از مبارزه با فساد افغانستان در ماه جون ۲۰۱۵ تایید کرده بود که سیستم استخدام معلمان همانند تمام دیگر سیستم‌های استخدام حکومت افغانستان در مقابل فساد آسیب‌پذیر است و اضافه کرده بود که تعلیم و تربیه دانش آموزان به صورت قابل ملاحظه‌ای از دلیل رشوه‌خواری و خویش‌پرستی متاثر است.

این کمیته هم‌چنان علاوه کرده بود که معلمان خیالی یک مشکل دیرینه در سرتاسر کشور بوده و به شمول کابل در اکثریت ولایات حاضری معلمان اکثرا نادیده گرفته می‌شود./رصد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *