• انتشار: 3 سپتامبر 2016
  • ساعت: 00:39
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 12921
پرینت

سیگار: شفاخانه ای در گردیز با علایم خروج اضطراری اشتباه ساخته شد

سیگار در گزارش تازه اش نوشته است که شفاخانه ۱۰۰ بستر گردیز که از سوی آمریکا تمویل شده بود، بر علاوه نقص های دیگر، علام خروج اضطراری اشتباه دارد.

بازرس ویژه بازسازی افغانستان (سیگار) امروز جمعه گفت که سقف این شفاخانه همچنین شکاف دارد و سیستم آب پاش آن نیز فاقد نازل است.

تیم تحقیقاتی سیگار هنگام بازرسی از این شفاخانه گفته اند که وضعیت این شفاخانه ضعیف است.

همچنین سیگار اظهار نگرانی می کند که دولت افغانستان احتمالا توانایی اداره کردن این شفاخانه را نداشته باشد.

در گزارش سیگار آمده است: “حالا که شفاخانه گردیز ساخته شده و به وزارت صحت عامه افغانستان تحویل داده شده است، سیگار نگران آن است که دولت افغانستان بودجه کافی برای اداره کردن کامل این شفاخانه را نداشته باشد.”

گزارش افزوده است که براساس پیش بینی های دولت افغانستان، این شفاخانه ۱۰۰ بستر نیازمند بودجه ای معادل ۲٫۳ میلیون دالر در سال است، که تقریبا ۴ برابر بودجه فعلی برای اداره کردن شفاخانه فعلی۷۰ بستر گردیز است. شفاخانه جدید جایگزین آن می شود.

کار ساخت این شفاخانه تقریبا ۵ سال به طول انجامید و در ابتدا بودجه ای معادل ۱۳٫۵ میلیون دالر برای آن تخصیص داده شده بود، اما این شفاخانه با ۱۴٫۶ میلیون دالر ساخته شد.

این گزارش در حالی از سوی سیگار امروز منشتر می شود، که در سال ۲۰۱۳ نیز این سازمان مطلع شد سازمان بین المللی برای مهاجرت (IOM) برای ساخت این شفاخانه به شرکت طرف قرارداد پول بیشتری برای ساخت این شفاخانه داده بود.

پس از آن، سازمان بین المللی برای مهاجرت قراردادش را با آن شرکت فسخ کرد و با شرکت دیگری به نام رحمان نوری قرارداد بست. اما این شرکت نیز نتوانست شفاخانه ای ایمن بسازد.

بازرسان سیگار در تحقیقات تازه شان اشکالات زیر را در ساخت شفاخانه پیدا کرده اند:

نبود سیستم برق اضطراری

سقف توانایی مقابله با زلزله را ندارد

نبود علام هشدار دهنده آتش سوزی

جاده ها و پیاده رو های ترک خورده

رنگ کاری و گچ کاری ترک خورده

سیستم بخار آب در حالی که بخش های از آن آسیب دیده است

سیگار به اداره انکشافی بین المللی ایالات متحده امریکا گفته است که مطمئن شود IOM و شرکت سازنده طرف قرارداد این مشکلات را برطرف کنند و همچنین مطمئن شوند که دولت افغانستان توانایی اداره این شفاخانه را دارد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *