• انتشار: 30 اکتبر 2016
  • ساعت: 16:16
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 14926
پرینت

سیگار: دست‌آوردهای عرصه اجتماعی در افغانستان رو به زوال است

اداره بازرس عمومی ایالات متحده امریکا برای بازسازی افغانستان –سیگار- در گزارشی گفته است که دستآوردهای اجتماعی در افغانستان رو به زوال است.

جان ساپکو، بازرس عمومی ایالات متحده امریکا برای بازسازی افغانستان گفت: «شورشگری مسلحانه‌ای که از سوی طالبان و دیگر گروه‌ها پیش برده می‌شود، به عنوان فوری‌ترین چالش برای تلاش‌های بازسازی از سوی ایالات متحده و قابلیت دوام دولت ملی افغانستان باقی می‌‌ماند.»

وجود این، سیگار دریافته است که روحیه نیروهای امنیتی افغانستان خوب به نظر می‌رسد و سه چهارم نیروهای تازه استخدام شده گفته اند که مورد مراقبت خوب قرار می‌گیرند و ۹۰ درصد از معاشات شان راضی بوده اند.

در این گزارش همچنین آمده است که دست‌آوردها در عرصه‌های اجتماعی مانند فقر، بیکاری، حقوق زنان و تعلیم و تربیه همه در سال جاری دچار فرسایش شده اند.

در گزارش آمده است: «سنت‌های فرهنگی دیرینه و شورشگر متداوم پیوسته مصونیت فزیکی و صحی زنان افغان را تهدید کرده و مانع ورود آن‌ها به عرصه‌های عامه می‌شود.»

بعد از ختم ماموریت جنگی ناتو و خروج اکثریت سربازان بین‌المللی، نیروهای امنیتی افغانستان به پایان دومین سال از به عهده گیری مسئولیت‌های کامل امنیتی و پیشبرد جنگ علیه شورشیان نزدیک می‌شوند. در این میان، تلفات نیروهای امنیتی افغانستان در دو سال اخیر پیوسته افزایش یافته است.

سال ۲۰۱۵ برای نیروهای امنیتی افغانستان یک سال پرتلفات بود که در جریان آن ۵۰۰۰ پرسونل امنیتی در جنگ علیه طالبان کشته و ۱۵ هزار تن دیگر زخمی شدند.

اما آمار سال جاری وضعیت بدتری را نشان می‌دهد. اداره بازرس کل ایالات متحده امریکا برای بازسازی افغانستان (سیگار) در گزارشی گفته است که از اول جنوری تا نوزدهم آگست سال جاری میلادی، ۵۵۲۳ پرسونل نیروهای امنیتی افغانستان کشته شده اند. در این دوره زمانی، همچنین ۹۶۶۵ پرسونل دیگر زخمی شده اند.

خشونت‌های طالبان و دیگر گروه‌های شورشی در افغانستان عادتاَ در تابستان در جریان به اصطلاح «فصل جنگی» شدت می‌یابد. اما شورشیان حالا به حملات خود در طول سال ادامه می‌دهند که به مفهوم افزایش احتمالی تلفات نیروهای امنیتی افغانستان است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *