• انتشار: ۲۳ دلو ۱۳۹۷
  • ساعت: ۱۵:۱۶
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 32238
پرینت

سیما سمر: زنان باید از تمام جزئیات مذاکرات صلح با خبر باشند

سیما سمر، رئیس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، به نگرانی زنان از بازگشت دوباره گروه طالبان به قدرت اشاره کرد و گفت زنان باید از تمام جزئیات مذاکرات صلح با خبر باشند.

داکتر سیما سمر که در نشست «نقش زنان درتأمین عدالت و حقوق بشر» امروز در کابل سخن می‌گفت، افزود ارزش‌های حقوق بشری را نمی‌توان به بهانه ناامنی و دوام جنگ نادیده گرفت، این ارزش نه قابل تفکیک است و نه بهانه‌ای برای عدم تطبیق آن قابل قبول می‌باشد.

وی با اشاره به گفت‌وگوهای صلح با طالبان، خاطرنشان ساخت زنان باید از تمام جریان مذاکرات صلح باخبر باشند و در عین حال حضور آنان در این روند معنادار و گسترده باشند.
بانو سمر بیان داشت که شهروندان افغانستان، به ویژه زنان از حضور دوباره گروه طالبان در عرصه سیاسی کشور نگران‌اند، لذا ایجاب می‌کند تا آنان در برابر این گفت‌وگوها هوشیار باشند.
رئیس کمیسیون مستقل حقوق بشر بیان داشت که مخالفان مسلح دولت باید از قربانیان جنگ عذر خواهی نمایند تا حداقل زخم‌های آنان التیام یابند.
وی افزود قاضیان زن تضمین کننده تطبیق عدالت در مورد نیمی از جمعیت کشور است و موجودیت آن‌ها به بانوان جرئت می‌بحشند تا برای گرفتن حقوق‌شان به دادگاه‌ها مراجعه کنند.
بانو سمر در عین حال تأکید کرد از آن‌جایکه بیشترین قربانیان خشونت بانوان هستند، حضور قاضیان زن در نظام عدلی و قضای کشور سبب کاهش خشونت علیه آنان خواهد شد.
رئیس کمیسیون مستقل حقوق بشر با انتقاد از زمانگیر بودن بررسی پرونده‌ها در دادگاه‌های کشور، گفت که یکی از دلایل مراجعه شهروندان به مخالفان مسلح دولت جهت حل دعواهای خود، زمانبر بودن رسیدگی به پرونده‌ها است.
محمدزمان سنگری، عضو دادگاه عالی گفت که حضور بانوان در نظام عدلی و قضایی کشور یک امر حیاتی و ضروری است.
این در حالی‌ست که در حال حاضر ۲۶۳ قاضی زن بعد از سپری کردن دوره ستاژ قضایی، شامل دادگاه‌های کشور شده‌اند و از این میان بیشتر از ۸۰ تن آنان در کابل به کار گماشته شده‌اند.
رئیس‌جمهور و قاضی شوند، در نقطه مخالف کنوانسیون‌های سازمان ملل و قانون اساسی افغانستان قرار دارد.
این در حالی است که گفت‌وگوهای صلح همواره یکی از نگرانی‌های زنان در افغانستان بوده؛ زیرا حکومت طالبانی محدودیت‌های گوناگونی در برابر بانوان در زمان حاکمیت خود وضع کرده بود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *