• انتشار: 28 ژانویه 2017
  • ساعت: 15:19
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 18071
پرینت

سیستم رهگیری آوارگان در افغانستان راه اندازی می گردد

سازمان بین المللی مهاجرت (IOM) گفته است که در حال راه اندازی سیستم جدید رهگیری آوارگان در افغانستان می باشد تا درک بهتری از حرکت بیجاشدگان و نیازهای آنان داشته باشد.

بازگشت ناگهانی بیش از نیم میلیون مهاجر از پاکستان و بیجاشدگی بیش از نیم میلیون نفر دیگر در داخل کشور بدلیل افزایش ناامنی ها، نگرانی های زیادی را برای مقامات بوجود آورده است.

سازمان بین المللی مهاجرت پیش بینی می کند که در سال ۲۰۱۷ بیش از یک میلیون مهاجر دیگر به افغانستان باز می گردند و نزدیک به نیم میلیون نفر دیگر در داخل کشور بدلیل ادامه درگیری ها بیجا خواهند شد.

لورانس هارت رئیس دفتر ماموریت سازمان بین المللی مهاجرت در افغانستان می گوید: “نیاز مبرمی وجود دارد که بدانیم که این افراد آسیب پذیر در کجا زندگی می کنند و چه نیازهایی دارند.”

او افزود: “با سیستمی جدید که بتوان این نیازها را ردگیری کرد، فعالان امور بشردوستانه و دولت افغانستان می توانند به حمایت و کمک رسانی افرادی که بیشترین نیاز را دارند بروند.”

سازمان بین المللی مهاجرت که پیش از این نیز در کشورهای سوریه، عراق، سودان جنوبی و دیگر کشورها از این سیستم رهگیری استفاده کرده است، قصد دارد از سیستم «ماتریس رهگیری آوارگان (DTM)» تا یک هفته دیگر در افغانستان استفاده کند.

این سیستم از ابزار و تکنیک های فراوانی استفاده می کند تا تردد بیجاشدگان را در دوران بحران پردازش و کنترل کند.

از این سیستم ابتدا در ولایات ننگرهار، کنر و لغمان استفاده خواهد شد، و پس از چندی در دیگر ولایات کشور نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

هزینه های مالی راه اندازی و استفاده از این سیستم را کشورهای آلمان، جاپان، ناروی و سویدن پرداخت می کنند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *