• انتشار: 9 سپتامبر 2018
  • ساعت: 16:11
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 29114
پرینت

سیاف: هیأت ملی صلح تشکیل می‌شود

عبدال‌رب رسول سیاف، یکی از رهبران جهادی افغانستان، رهبر حزب دعوت و یکی از بنیان‌‎گذاران شورای حراست و ثبات از تشکیل هیأتی ملی برای مذاکرات با گروه طالبان خبر می‌دهد.

آقای سیاف که در مراسم یادبود از سال‌روز شهادت احمد شاه مسعود، قهرمان ملی در کابل سخن‌ می‌زد، گفت که حملات اخیر در کابل، وحدت ملی ما را هدف قرار داده و افزود که دشمنان به دنبال راه‌اندازی تفرقه در بین اقوام افغانستان‌ اند. این رهبر جهادی، مردم را به وحدت ملی فرا خواند و افزود اگر تفرقه در بین آنان راه‌ پیدا کند، ذلیل خواهند شد که درآن زمان، کسی ما را به نرخ توت هم نخواهد خرید.

رهبر حزب دعوت می‌‎گوید ما خواهان صلح باعزت در کشور هستیم که عزت و آبروی افغان‌ها باشد و می‌افزاید که این پدیده باید باعث قطع جنگ در کشور گردد. او هم‌زمان گفت به‌خاطر رسیدن به این هدف، یک هیئت ملی را تشکیل می‌دهد که در آن تمام بزرگان افغانستان به شمول هیتی دولتی حضور دارند و هدف شان مذاکره با گروه طالبان می‌باشد.

آقای سیاف گفت که با تشکیل این هیأت، هیچ بهانیه‌یی برای طالبان نمی‌ماند تا با آنان مذاکره نکنند، زیرا در هیئت متشکله رهبران جهادی، مذهبی و دولتی حضور دارند. از سوی هم، محمد محقق معاون دوم ریاست اجراییه و رهبر حزب وحدت ملی مردم افغانستان به شدت از دولت انتقاد می‌کند و می‌گوید که دولت تا هنوز در برابر این طرح آنان خاموش اند.

آقای محقق می گوید که دولت باید سیاست خود را روشن نماید که جنگ می‌کند و یا هم صلح. این درحالی‌ست که گروه طالبان هرگونه مذاکره با دولت افغانستان را رد کرده‌است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *