• انتشار: 1 جولای 2019
  • ساعت: 09:20
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 35426
پرینت

سیاست جنگ و صلح طالبان/ تشدید حملات برای امتیاز بیشتر در میز مذاکره!

طالبان سالهاست که سیاست جنگ و صلح را به طور همزمان ادامه می دهند و در سال جاری و همزمان با آغاز دور هفتم مذاکرات مستقیم امریکا با طالبان نیز ای سیاست دنبال شده است. طالبان در دوحه مذاکره می کنند اما در میادین جنگ افغان ها را می کشند.

از دو روز به این‌سو هم‌زمان با آغاز دور هفتم گفت‌وگوهای صلح میان نمایندگان طالبان و آمریکا در قطر، طالبان به حمله‌های‌شان بر بخش‌های گوناگون کشور شدت بخشیده اند.

در دو روز گذشته ولایت‌های کندهار، کندز، بغلان،  فراه، بلخ، غور، بادغیس، فاریاب، هرات و سرپُل گواه حملات شدید طالبان بوده است.

بر اساس گفت‌های مقام‌های حکومتی در دو روز گذشته، ۹۳ تن از نیروهای امنیتی و دفاعی، ۲۶ تن از نیروهای خیزش مردمی و ۷۸ طالب مسلح در این ۱۰ ولایت کشته و ۴۴ تن از نیروهای امنیتی اسیر شده اند.

هرچند طالبان با پخش خبرنامه‌یی مدعی شده اند که در حمله‌های دو شب پیش بر ولسوالی معروف و شهر کندهار ۵۷ تن از نیروهای امنیتی را کشته اند و ۱۱ تن دیگر را اسیر گرفته اند؛ اما عزیزاحمد عزیزی، سخنگوی والی کندهار می‌گوید، هنوز از تلفات دو طرف خبری در دست نیست.

پس از کندهار ولایت کندز نیز در دو شب گذشته گواه حمله‌های خونبار طالبان بوده است. در حملۀ طالبان بر یک پایگاه نیروهای مرزی در ولسوالی امام صاحب کندز، ۸ نیروی مرزی و ۴ پولیس محلی کشته و ۲۶ تن دیگر اسیر و ناپدید شده اند.

بغلان ولایت دیگری‌ست که به گفتۀ منابع محلی در نتیجۀ حملۀ طالبان بر پاسگاه‌های نیروهای خیزش مردمی در ولسوالی نهرینِ این ولایت دست‌کم ۲۴ تن از این نیروها جان باخته و ۱۰ تن دیگر زخمی شده‌اند.

شاه‌محمود نعیمی، معاون شورای ولایتی فراه نیز می‌گوید، طالبان هم‌زمان با آغاز هفتمین دور گفت‌وگوهای صلح، شب گذشته بر پایگاه نیروهای ارتش در روستای شیوان ولسوالی بالابلوک حمله کردند که در نتیجه آن ۸ سرباز ارتش و ۷ طالب کشته و ۲۰ تن دیگر از دو طرف زخمی شدند.

عبدالحمید ناطقی، عضو شورای ولایتی غور نیز می‌گوید، در حمله‌های طالبان بر ولسوالی تولک این ولایت ۸ تن از نیروهای امنیتی و ۱۰ طالب کشته و ۱۵ تن دیگر از باشنده‌گان محل و نیروهای امنیتی زخمی شده اند.

عبدالعزیز بیک، رئیس شورای ولایتی بادغیس نیز می‌گوید، در حملۀ دو شب گذشتۀ طالبان بر پاسگاه پولیس در منطقۀ بند سبزک این ولایت، ۵ پولیس کشته و ۷ تن دیگر اسیر شده اند.

اما در جریان دو روز گذشته طالبان سنگین‌ترین تلفات را در ولایت بلخ متقبل شدند. عادل‌ شاه عادل، سخنگوی فرماندهی پولیس بلخ به سلام‌وطندار می‌گوید، نیروهای امنیتی نیمه‌های شب گذشته مواضع طالبان را در ولسوالی شولگرۀ این ولایت هدف قرار دادند که در نتیجۀ آن 48  طالب به شمول چند فرمانده این گروه کشته شدند.

هم‌زمان در نتیجۀ درگیری‌ها میان طالبان و نیروهای امنیتی  7 طالب در ولایت فاریاب، ۴ تن در سرپُل و دو تن دیگر در هرات کشته و شمار زیادی از آنان زخمی شده اند.

آگاهان نظامی به این باور اند که طالبان هم‌زمان با پیشبرد گفت‌وگوهای صلح تلاش می‌کنند تحرکات بیشتری داشته باشند تا در گفت‌وگوها امتیاز بیشتری به دست آورند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *