• انتشار: ۸ جوزا ۱۳۹۶
  • ساعت: ۱۸:۳۷
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 21177
پرینت

سومین کنگره ى شوراى جهانى هزاره در اتریش برگزار شد/ اکرم گیزابی به عنوان رئیس شورا انتخاب شد

سومین کنگره‌ى شوراى جهانى هزاره در روزهاى ۲۷ و ۲۸ می سال ۲۰۱۷ در شهر وین پایتخت اتریش برگزار شد. در این کنگره تعداد زیادی از اعضای مجمع عمومی و اعضای جدید شورا از اکثر کشورهای اروپایی، امریکا و استرالیا حضور داشتند.

در روز اول کنگره پس از ارائه گزارش فعالیت هاى شورا در طی دو سال گذشته توسط داکتر طاهر شاران، پیشنهادهای شوراى اجرایی و سایر اعضای شورا در مورد برنامه های کاری دو سال آینده ای شورا، استراتژی و برنامه های دراز مدت شورا بحث و تبادل نظر صورت گرفت و پیشنهادات عملی ارایه گردید.

سپس تمامی اعضای حاضر در سومین کنگره شورای جهانی هزاره به شش گروه کاری تقسیم شدند تا در این گروه‌های کاری روی شش موضوع مختلف ارایه شده تبادل نظر و بحث گردد.

شش گروه کاری پس از بحث و تبادل نظر روی موضوع محوله شان، مجموعه ای از نظرات و پیشنهادات ارایه شده را در جلسه کنگره مطرح نمودند و قرار بر این شد که از آنها در آینده در تکمیل استراتژی و برنامه های شورا استفاده شود.

در روز دوم کنگره شورای جهانی هزاره، کمیسیون چهار نفره انتخابات تعیین گردیده تا این کمیسیون روند انتخابات برای انتخاب رئیس، معاونان، منشی و مسوولان کمیته‌های هفت گانه این شورا را مدیریت نماید.

در نتیجه، انجنیر اکرم گیزابی با کسب اکثریت آرا حاضر در کنگره، منحیث ریاست شوراى جهانى هزاره انتخاب شد. همچنین داکتر طاهر شاران با کسب اکثریت آرا معاون اول و داکتر عزیزه عظیمی معاون دوم این شورا برای دو سال آینده تعیین شدند.

سپس منشى شورا، رئیسان کمیته هاى فرهنگى، رسانه، حقوق بشر و مهاجرین، مالى، روابط عمومى و پلان انتخاب گردیده و دو بازرس و ناظر مالى و ارزشیابى شورا با رأى اعضاى شورا برگزیده شدند.

در پایان روز دوم کنگره، رئیس جدید شورای جهانی هزاره انجنیر اکرم گیزابی طی سخنانی گفت که شورای جهانی هزاره همانطور که تاکنون یک نهاد مستقل و غیروابسته بوده، از این پس نیز تحت رهبری وی یک نهاد مستقل باقی خواهد ماند.

وی خاطرنشان کرد که جامعه هزاره در سراسر جهان بیش از همه چیز نیاز به همبستگی و اتحاد دارد و از اهداف شورای جهانی هزاره نیز متحد ساختن تمامی هزاره‌ها می‌باشد.

آقای گیزابی گفت: “از اهداف اصلی وی به عنوان رئیس شورای جهانی هزاره طی دو سال آینده این است تا با سفر به کشورهای مختلف، شورای جهانی هزاره را به جهان بیشتر معرفی نماید و همکاران بیشتر برای شورا جلب و جذب نماید.”

شورای جهانی هزاره یک نهاد بین‌المللی است که رسماً فعالیتش را در سال ۲۰۱۳ آغاز نمود. این شورا توانسته است طی چهار سال گذشته در بخش‌های فرهنگی، اجتماعی، حقوق بشر و همچنان در راستای دفاع از حقوق مردم هزاره در سراسر جهان، فعالیت‌های گسترده‌یی انجام دهد.

مرتضی رحیمی- آلمان

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *