• انتشار: 6 جولای 2019
  • ساعت: 11:09
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 35601
پرینت

سومین سالروز درگذشت سید حسین انوری در کابل گرامی داشته شد

از سومین سالروز درگذشت “ستر جنرال سید حسین انوری” یکی از رهبران و فرماندهان برجسته جهادی کشور طی یک همایش بزرگ مردمی در شهر کابل گرامی‌داشت به عمل آمد.

در این همایش بزرگ مردمی که با نام “انوری، صلح و مردم سالاری” در خیمه لویه جرگه برگزار شده بود، شماری زیادی از چهره‌های سیاسی، مقام‌های دولتی، اعضای شورای ملی، علمای دینی، جوانان و هزاران هوادار او اشتراک کرده بودند.

سخنران در این همایش بزرگ مردمی، پیرامون شخصیت، کارکرد و فعالیت‌های رهبر فقید حزب حرکت اسلامی افغانستان در دوران جهاد و مقاومت و دوره پسا طالبان صحبت کردند.

سید خلیل انوری پسر ستر جنرال سید حسین انوری و رهبر حزب حرکت اسلامی مردم افغانستان؛ مرحوم انوری را یکی از آغازگران جهاد مقدس مردم افغانستان در برابر قشون سرخ شوروی خواند که قهرمانه و مردانه در کنار مردم علیه این قشون خون‌آشام و ظالم جنگید و رزمید.

آقای انوری بیان داشت که رهبر فقید حزب حرکت اسلامی افغانستان به ارزش‌ها، اصول و خطوطی باورمند بودند که به یک قوم، مذهب، زبان و یا جغرافیا محدود نمی‌شد.

آقای انوری در بخش دیگری از سخنان خود به مساله صلح و انتخابات در کشور اشاره کرد و گفت که همه مردم افغانستان تشنه صلح اند.

وی اظهار داشت مردم افغانستان خواهان صلح سراسری، عادلانه و پایدار می‌باشند که در آن ارزش‌های اسلامی و ملی و دستاوردهای ۱۸ ساله حفظ شده باشد.

رهبر حزب حرکت اسلامی مردم افغانستان بیان داشت که انتخابات ریاست جمهوری باید در زمان معین آن برگزار شود و حکومت باید برای برگزاری انتخابات شفاف و عادلانه زمینه سازی کند.

خان محمدیار معاون اول مجلس نمایندگان نیز در این همایش، ستر جنرال سید حسین انوری را مرد سیاست و دیانت خواند و کارکردهای او را درخشان و ماندگار خواند.

شاه جهان نوری والی پیشین میدان وردک نیز گفت که آقای انوری بزرگ مردی بود که شجاعت و دلیری او در دوران جهاد زبان زد عام و خاص بود و دوران دموکراسی و مردم سالاری نیز یکی از موفق‌ترین مدیران و کارگزاران بود.

احمدشاه رمضان معاون دوم مجلس نمایندگان؛ آقای انوری را مجاهد نستوه و مبارز شجاع و سیاستمداری صادق و دلسوز خواند و تاکید کرد که هیچ کسی نمی‌تواند فداکاری او در دروان جهاد و مقاومت و مدیریت و رهبری شایسته او در دوران پسا طالبان را به فراموشی بسپارد. این عضو مجلس نمایندگان گفت:” انوری کاکه‌ترین، صادق‌ترین و شجاع‌ترین سیاستمدار افغانستان بود.”

عبدالستار خواصی عضو مجلس نمایندگان، ذبیح‌الله مجددی رهبر حزب نجات ملی افغانستان و سید علی کاظمی عضو پیشین مجلس نمایندگان و رهبر حزب اقتدار ملی از دیگر سخنران این همایش بزرگ مردمی بودند که پیرامون شخصیت و کارکردهای آقای انوری صحبت کردند.

گفتنی است که ستر جنرال سید حسین انوری رهبر فقید حزب حرکت اسلامی افغانستان یکی از رهبران و فرماندهان مشهور، سرشناس و برجسته جهادی بود که به عیاری و جوانمردی، صداقت و راستگاری شهرت داشت.

ستر جنرال سید حسین انوری در سمت‌های بلند دولتی از جمله در سمت‌های والی ولایت‌های کابل و هرات، وزیر زراعت و مشاور ارشد ریاست جمهوری ایفای وظیفه کرد.

این رهبر برجسته جهادی سه سال پیش در ماه سرطان در سن ۶۰ سالگی درگذشت.آقای انوری به بیماری جگر مبتلا بود و برای مداوا به هند رفت و در همانجا نیز دار فانی را وداع گفت.

پس از رحلت آقای انوری، پیکر ایشان به کابل منتقل شد و با مشارکت گسترده و کم نظیر رهبران سیاسی و فرماندهان سابق مجاهدین در منطقه دارالامان در غرب کابل به خاک سپرده شد.

زندگی نامه ستر جنرال سید حسین انوری

سید حسین انوری در سال ۱۳۳۵ در یک خانواده مذهبی در ولایت پروان متولد گردید. پدر ایشان حاجی سید انور شاه از سادات معروف منطقه بوده و خاندان ایشان همواره به چشم یک خاندان اصیل مد نظر بوده است.

انوری تحصیلات ابتدایی خود را در سال ۱۳۴۱ در مکتب شیخ علی آغاز نمود و سپس برای ادامه تحصیل در لیسه عالی ابن سینا شامل شد. بعد از پایان این مقطع وارد آکادمی تربیه معلم کابل گردیده و مدرک شانزده پاس (لیسانس) خود را اخذ نمود.

در سال ۱۳۵۶ بعد از فراغت از تحصیلات مدتی را در ادارات دولتی در هلمند مصروف شد و بعد از وقوع کودتای کمونیستی هفتم ثور در سال ۱۳۵۷ بود که خدمت در دولت را ترک گفته و به صف مجاهدین پیوست.

انوری را یکی از آغاز گران جهاد اسلامی افغانستان لقب داده اند و نام او همواره در کنار مبارزان بزرگی همچون احمد شاه مسعود، عبدالحق، سید حسن جگرن و … برده می‌شود و از این بابت از شهرتی بین المللی برخوردار است.

در سال ۱۳۵۸ الحاج انوری پس از تاسیس حزب حرکت اسلامی به رهبری آیت الله محسنی، به عنوان یکی از اعضای اصلی حزب و فرمانده شاخه ی نظامی حزب انتخاب شد.

فعالیت های الحاج انوری در سال‌های جهاد و مجاهدت را می‌توان یکی از مهم ترین و درخشان ترین برهه‌های حیات سیاسی – نظامی ایشان بر شمرد.

شاخه نظامی حرکت اسلامی در این سال‌ها به جنگ‌های خونینی با نظام کمونیستی دست یازید و در جبهات مختلف کمونیست ها را متحمل شکست های فراوانی نمود.

شاخه نظامی حرکت اسلامی به فرماندهی الحاج انوری موفق شد پایگاه های متعددی را در اطراف کابل و فاصله‌های دورتر تاسیس نموده و در این میان یک مرکز بزرگ نظامی را در دره سنگلاخ که منطقه ای است مشرف بر کوه های پغمان راه اندازی نمود.

مقاومت انوری در دره سنگلاخ و بمباران های بی امان این منطقه توسط قوای دولتی و اشغالگران روسی یکی از به یادماندنی ترین رویدادهای سوابق جهادی او محسوب می شود لکن علی رغم بمباران‌ها و فشارهای متعدد، مقاومت انوری همچنان ادامه داشت و سازمان نظامی حرکت اسلامی نقش مهم و غیر قابل انکاری را در تنظیم جبهات جهاد در اطراف کابل به عهده داشت.

بعد از شکست نظام کمونیستی و پیروزی مجاهدین، نیروهای نظامی حرکت اسلامی، جزو اولین نیروهایی بودند که وارد پایتخت شده و کنترل بخش های مهمی از کابل را به دست گرفتند.

الحاج انوری بعد از پیروزی جهاد با ورود به شهر کابل عضو کمیسیون دفاع و امنیت کابل و عضو رهبری دولت اسلامی افغانستان انتخاب و در عین حال به مقام وزیر کار و امور اجتماعی دولت اسلامی افغانستان نیز منصوب شد.

در سال های ظهور طالبان در حالی که نود درصد خاک افغانستان به تصرف نیروهای طالبان در آمده بود و بسیاری از سازمان ها و احزاب جهادی دست از مبارزه برداشته بودند،آقای انوری تسلیم نشده و جبهات متعددی را علیه طالبان به راه انداخت و در این هنگام بود که اعضای شورای مرکزی در یک نشست فوق العاده به اتفاق آراء ایشان را به حیث رییس شورای مرکزی انتخاب نموده و وی را به عنوان رهبری حزب حرکت اسلامی معرفی نمودند.

در سال ۱۳۷۷ بود که ریاست جمهوری دولت اسلامی افغانستان به پاس خدمات و مجاهدات فراوان الحاج انوری در برابر حملات طالبان و تروریست های خارجی رتبه استر جنرال به ایشان اعطا شد و در طی فرمان جداگانه حکومت، ابلاغ و رسمیت پیدا کرد.

بعد از فروپاشی نظام طالبان و برگزاری اجلاس بن و متعاقبا استقرار نظام جمهوری اسلامی در حکومت موقت آقای کرزی در افغانستان، استرجنرال انوری به عنوان وزیر زراعت و مالداری انتخاب گردیده و پس از دوره انتقالی و نظام جمهوری اسلامی مدتی را به عنوان والی کابل و سپس به عنوان والی هرات انجام مسوولیت نمود.

وی  در انتخابات سال ۱۳۸۹ ه.ش مجلس نمایندگان به عنوان نماینده ولایت کابل انتخاب شد.

سید حسین انوری قرار بود به عنوان معاون دوم عبدالرحیم وردک در انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۳۹۳ افغانستان شرکت کند و برای این منظور از نمایندگی مجلس استعفا داد. اما وردک پیش از آغاز رقابت انصراف داد.

محمد رقیب فیاض

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *