• انتشار: ۲۷ ثور ۱۳۹۶
  • ساعت: ۰۹:۲۲
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 20889
پرینت

سوریه: اتهام های آمریکا توطیه ای برای حضور نظامی است

سوریه در پی اتهام های امریکا مبنی بر کشتار دسته جمعی مخالفان و سوزندان آنان گفته است که این اتهام ها یک “توطیۀ جدید هالیوودی” است تا “مداخلۀ ایالات متحده را در سوریه توجیه کرده و بااستفاده از ادعاهای دروغین، بهانۀ برای تهاجم نظامی بتراشد.”

سوریه روز سه شنبه اتهامات ایالات متحده، مبنی بر کشتار جمعی افراد و سوزاندن اجساد آنان را در یک زندان حومۀ دمشق شدیداْ رد کرده آن را “دروغ” و “ساختگی” خواند.

وزارت خارجۀ ایالات متحده روز دوشنبه گفته بود که حکومت بشارالاسد در “زندان مخوف صیدنایا” روزانه حدود ۵۰ تن را اعدام کرده و بعداً اجساد آنان را در کوره می سوزاند.

در اعلامیه یی روز سه شنبه دمشق آمده است “اتهامات ادارۀ ایالات متحده علیه حکومت سوریه مبنی بر موجودیت کوره آدم سوزی در زندان صیدنایا، مثل استفاده از بم های بیرلی و سلاح کیمیایی، به طور مطلق دروغ است.”

وزارت مالیۀ ایالات متحده گفت که بااستناد “به حملات بی حد سوریه علیه افراد ملکی”، هرگونه سرمایۀ پنج سوری شامل پسران کاکا/مامای بشارالاسد، و پنج شرکت سوریه را که در ایالات متحده موجود باشد، “راکد ساخته و هرگونه معاملۀ مالی با آنان منع” کرده است.

موقفگیری ملل متحد

ستیفن دوجاریک، سخنگوی ملل متحد روز سه شنبه گفت که آن نهاد نمی تواند به طور مستقل گزارش ایالات متحده را در مورد اعدام و سوزاندن افراد در زندان دمشق تصدیق کند.

آقای دوجاریک گفت که دمشق “به تکرار گزارش ها را رد می کند” و تقاضای خود را مبنی بر بررسی و تفتیش از زندان ها و بازداشتگاه ها که ادعا می شود هزاران زندانی هدف رفتار ظالمانه قرار می گیرند، تکرار کرده است.

جنگ سوریه که وارد ششمین سال خود شده است تخمین می شود که ۴۰۰ هزار کشته به جا گذاشته و نیمی از نفوس آن کشور در داخل و خارج از سوریه بیجا شده اند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *