• انتشار: ۱۲ عقرب ۱۳۹۴
  • ساعت: ۱۴:۱۵
  • سرویس: اقتصاد
  • کدخبر: 4013
پرینت

سه موافقتنامه مهم بین افغانستان و چین امضا شد

سه موافقتنامه فنی بین افغانستان و جمهوری خلق چین در عرصه های نصب ماشین های کشف مواد انفجاری، اعمار ساختمان رهایشی و همکاری با انستیتوت مسلکی امضا شد.

این موافقتنامه توسط اکلیل حکیمی وزیر مالیه و خانم گاویان معین وزارت تجارت خلق چین با حضور رئیس جمهور غنی و لین وان چاو، معاون رئیس جمهور چین به امضاء رسید.

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری بعد از امضای این موافقتنامه ها گفت: این سه سندی که امضا شد در سه دسته مهم (امنیت فزیکی، امنیت اجتماعی، قرارداد اجتماعی) است.

رئیس جمهوری افزود: در دسته ی امنیت فزیکی، اسکنرهایی در چهار دروازه کابل نصب می شود تا مردم کابل را مطمئن سازد که موترهایی که وارد شهر می شوند از سوی نیروهای امنیتی به صورت اساسی بررسی می شوند.

آقای غنی ادامه داد، قدم دوم امنیت اجتماعی ما است که در این بخش جمهوری خلق چین ۵۰۰ میلیون یوان، معاول ۷۹ میلیون دالر امریکایی را برای اعمار ۱۰ هزار مسکن در کابل کمک می کند.

آقای غنی خاطر نشان کرد که این منازل رهایشی در نخست برای بازماندگان شهدای اردوی ملی، امنیت ملی و پولیس ملی توزیع می گردد و قرار دولت با بازماندگان شهدای نیروهای امنیتی ما یک قرار داد همه جانبه است.

رئیس جمهوری علاوه کرد، در قدم بعدی این منازل به مامورین ملکی و افراد نظامی و دفاعی کشور به تدریج و اصول توزیع خواهد شد.

رئیس جمهور روی قرار داد سومی نیز اشاره نموده گفت: قرار داد سومی یک قرار داد اجتماعی است که روی معارف و تحصیلات عالی تمرکز دارد.

وی افزود، جمهوری خلق چین سال گذشته به تعداد ۳ هزار بورسیه را تعهد نموده بود، امروز نیز معاون ریاست جمهوری خلق چین ۵۰ بورس جدید دیگر در سال را نیز وعده داد.

در همین حال لین وان چاو، معاون رییس جمهور چین روی همکاری های بیشتر کشورش در افغانستان تاکید ورزید.

گفتنی است که از دوستی افغانستان و چین حدود ۶۰ سال می گذرد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *